• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"NATO mierīgākos ūdeņos". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 4.07.2000., Nr. 247/249 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8647

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

No alfas līdz omegai

Vēl šajā numurā

04.07.2000., Nr. 247/249

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"NATO mierīgākos ūdeņos"

"Neue Zūricher Zeitung"

— 2000.05.25.

Pēc spēcīgajām vētrām pēdējos gados ar operāciju "Allied Force" kā kulmināciju NATO tagad ir nonākusi mierīgākos ūdeņos.

Tomēr apakšā ir dažs labs sēklis un rifs, kas neprecīzas manevrēšanas dēļ var radīt grūtības. Tādas galvenokārt ir trīs jomas: amerikāņu pretraķešu aizsardzības sistēmas projekts (NMD), eiropiešu plāns izveidot ātrās reaģēšanas vienību krīžu novēršanai, kas tiktu izmantota neatkarīgi no NATO, kā arī jautājums par taisnīgāku slodzes sadali starp 19 alianses dalībvalstīm.

Ja var ticēt paziņojumiem, tad Florencē NATO dalībvalstu ārlietu ministru pavasara sesijā, kurā dominē Balkānu jautājums, ir noskaidroti visi trīs jautājumi un līdz ar to atmosfēra ir kļuvusi mierīgāka. ASV puse eiropiešiem ir apsolījusi, ka pretraķešu aizsardzība nekādā gadījumā Vecajā kontinentā neradīs "nedrošības zonu", ko zināmas Eiropas valdības izmanto kā argumentu pret projektu. Vienlaikus Vašingtona Florencē vēlreiz skaidri paziņoja, ka NMD ir tikai nacionāls Amerikas lēmums, par kuru tā vēlas informēt sabiedrotos, tiem tomēr nepiešķirot līdzspriešanas tiesības.

Bija skaidri jūtams, ka eiropieši ar šo realitāti jau ir apraduši. Viņi savas cerības balsta uz amerikāņu diplomātu spējām padarīt Maskavai patīkamu nepieciešamību 1972. gadā parakstīto Anti – Ballistic–- Missile (ABM) līgumu pieskaņot mainītiem ģeostratēģiskiem apstākļiem. Šī eiropiešiem beigās varētu izrādīties nepavisam ne slikta attīstība, galvenokārt tad, ja Vašingtona un Maskava START–III līguma ietvaros vienotos par tālejošiem atbruņošanās soļiem. Lai arī uz ārpusi gan ASV, gan arī eiropieši mēģināja demonstrēt paļāvību, Eiropas Drošības un aizsardzības iniciatīva (EDAI) arī pēc Florences radīs lielāko nedrošību transatlantiskajās attiecībās. Īpaši neskaidrs ir tas, kā Eiropas ātrās reaģēšanas vienības koncepciju būs iespējams saskaņot ar NATO kapacitātēm tā, lai būtu izdevīgi abām organizācijām. Alianse, kas jau jubilejas galotņu sanāksmē 1999. gada aprīlī ar "Defence Capability Initiative" radīja instrumentu eiropiešu pozīciju nostiprināšanai bruņojuma tehnikas jomā, kurā viņi tālu atpaliek aiz amerikāņiem, ES piedāvā kooperāciju un konsultācijas.

Taču līdz šim Savienība nav satvērusi pastiepto roku, arī tāpēc, ka tikai rudens beigās, Francijas prezidentūras laikā, notika diskusijas par finansu sadalījumu, no kurām bija atkarīgs, būt vai nebūt EDAI. Neņemot vērā iespaidīgos eiropiešu institucionālos panākumus pēdējos mēnešos, amerikāņiem par lakmusa testu kalpo tieši, kā nesen teica kāds ASV pārstāvis, eiropiešu spējas paplašināt "think tanks". Tagad tiek gaidīts "do tanks", taču, ņemot vērā aizsardzības budžetu samazināšanu," — NATO Eiropas dalībvalstīs tie reāli ir 25% kopš aukstā kara beigām, — ir jāšaubās, vai izdosies izveidot EDAI un NATO ieviest taisnīgāku slodzes sadalījumu.

Atkal mazliet vairāk vīlušies, uz mājām varētu doties deviņu NATO kandidātvalstu pārstāvji no Viduseiropas un Austrumeiropas. Viļņas koletīvais brīdinājuma šāviens NATO kreisera priekšā Florencē tika izveicīgi atvairīts. Vērtējot pēc reakcijas, tas gan ir izraisījis lielu strūklaku; tomēr radīto viļņu trieciens diez vai spēs ietekmēt alianses kursu. Joprojām nav saistoša otrā paplašināšanas raunda termiņu plāna, izņemot to, ka jautājumu izskatīs nākamajā galotņu sanāksmē 2002. gadā.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!