• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Strīdīgie bruņotie spēki". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 4.07.2000., Nr. 247/249 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8648

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

... mūsu vieta ir apvienotās Eiropas valstu vidū

Vēl šajā numurā

04.07.2000., Nr. 247/249

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Strīdīgie bruņotie spēki"

"Die Welt"

— 2000.05.20./21.

Eiropai drošības politikā ir jāgatavojas konfliktam ar ASV.

Vai var gadīties, ka eiropieši un amerikāņi nonāk līdz tam, ka pieliek cirvi pie NATO saknēm, paši to nemaz negribot? Ja drīz neizdosies likvidēt savstarpējo uztraukumu un aizdomīgumu, patiesi varētu tikt nodarīti nopietni zaudējumi. Amerikāņus joprojām traucē Eiropas Savienības nodoms izveidot krīžu pārvarēšanas spēkus, lai neatkarīgi no transatlantiskās alianses varētu tikt galā ar konfliktiem. Savukārt eiropiešus nemierīgus padara supervaras plāns atsevišķi no sabiedrotajiem izveidot nacionālo pretraķešu aizsardzības sistēmu, lai sevi padarītu neievainojamu pret tā sauktajiem "ļaunprātīgo valstu" uzbrukumiem. Tā ir dubulta nepatika, kas nākošajā nedēļā ietekmēs NATO dalībvalstu ārlietu ministru pavasara tikšanos Florencē.

60.000 vīru vienība gan joprojām ir tikai uz papīra, tomēr šis tas jau ir pavirzījies uz priekšu: ir sākusi strādāt jaunā Militārā komiteja, kas gan līdz līguma parakstīšanai ir tikai provizoriska.

Eiropas emancipācijas kustības drošības jomā iniciatores ir valdības Parīzē un Londonā. Berlīne apmierinās ar līdzskrējējas lomu. Francijai tiek pārmests, ka tā grib vājināt ASV ietekmi un pati uzņemties vadošo lomu. Tad NATO paliktu drīzāk neiespējamo draudu no austrumiem atvairīšanas loma. Tonijs Blērs šeit ir atklājis tēmu, kurā briti var Eiropā spēlēt vadošo lomu un kas netiek iekšpolitiski tik apstrīdēta kā, piemēram, eiro ieviešana.

Principā vācieši un briti gan vēlas lielāku Eiropas svaru, taču noteikti jau nu ne mazāku ASV lomu. Tas ir zināms arī Vašingtonai. ES Kopējās Ārējās un drošības politikas (GASP) pārstāvim Havjēram Solanam pēdējās vizītes laikā radās iespaids, ka amerikāņi eiropiešu iniciatīvā vairs noteikti nesaskata soli NATO vājināšanas virzienā.

Tagad Florencē, lai pavirzītu uz priekšu līgumattiecību plānošanu starp ES un NATO, kā arī jautājuma izskatīšanu par to NATO dalībvalstu piedalīšanos, kas nepieder pie ES, būs nepieciešams politisks impulss. Tomēr pati jūtīgākā tēma Florencē būs ASV pretraķešu aizsardzības sistēma. Eiropieši ir norūpējušies par to, ka tā varētu izprovocēt asu Krievijas reakciju un apdraudēt atbruņošanās procesu visā pasaulē.

Udo Bergolds

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!