Ministru kabineta noteikumi Nr.367
Rīgā 2004.gada 20.aprīlī (prot. Nr.23 66.§)
Kārtība, kādā tiek vākta un apkopota informācija par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem
Izdoti saskaņā ar Lauksaimniecības un lauku attīstības likuma 13.panta pirmo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā tiek vākta un apkopota informācija par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem.
2. Informāciju par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem vāc un apkopo valsts zinātniskā bezpeļņas organizācija “Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūts” (turpmāk — institūts).
3. Informāciju par lauksaimniecības produktu cenām un tirdzniecības apjomiem sniedz tie lauksaimniecības produktu ražotāji, audzētāji, pārstrādātāji, tirgotāji un importētāji (turpmāk — informācijas sniedzējs), kurus izvēlējies institūts, pamatojoties uz Centrālās statistikas pārvaldes un Pārtikas un veterinārā dienesta datiem. Ņemot vērā ražošanas specializāciju, ekonomisko lielumu un tirdzniecības apjomu, lai nodrošinātu informācijas reprezentativitāti, institūts informācijas sniedzēju kopā iekļauj:
3.1. dārzeņu, augļu un ogu audzētājus;
3.2. dārzeņu, augļu un ogu importētājus;
3.3. piena produktu ražotājus;
3.4. vistu olu ražotājus;
3.5. mājputnu gaļas ražotājus;
3.6. kautuves;
3.7. cūku audzētājus;
3.8. liellopu audzētājus;
3.9. šķiedras linu un kaņepju pārstrādātājus un tirgotājus;
3.10. ziedu audzētājus;
3.11. ziedu importētājus;
3.12. graudu pārstrādes uzņēmumus;
3.13. dzīvu mājputnu un mājputnu gaļas importētājus;
3.14. dzīvu jēru un jēru gaļas importētājus.
4. Informāciju par importēto zivsaimniecības produktu cenām un apjomiem sniedz Galvenā muitas pārvalde, pamatojoties uz muitas deklarācijās iekļautajiem datiem.
5. Institūts vai tā pilnvarota persona pārbauda iesniegtās informācijas atbilstību.
II. Informācijas saturs
6. Katru dienu līdz pulksten 9.00 institūtam šo noteikumu 1. un 2.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo tirdzniecības dienu sniedz:
6.1. dārzeņu, augļu un ogu importētāji (1.pielikums);
6.2. ziedu importētāji (2.pielikums).
7. Katru pirmdienu līdz pulksten 12.00 institūtam šo noteikumu 3.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo nedēļu sniedz dzīvu mājputnu un mājputnu gaļas importētāji.
8. Katru pirmdienu līdz pulksten 17.00 institūtam šo noteikumu 4., 5., 6. un 7.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo nedēļu sniedz:
8.1. kautuves (4., 5., 6.pielikums);
8.2. graudu pārstrādes uzņēmumi (7.pielikums).
9. Katru otrdienu līdz pulksten 17.00 institūtam šo noteikumu 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17. un 18.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo nedēļu sniedz:
9.1. dārzeņu, augļu un ogu audzētāji (8., 9.pielikums);
9.2. dārzeņu, augļu un ogu importētāji (10., 11.pielikums);
9.3. piena produktu ražotāji (12., 13.pielikums);
9.4. cūku audzētāji (14.pielikums);
9.5. liellopu audzētāji (15.pielikums);
9.6. vistu olu ražotāji (16.pielikums);
9.7. mājputnu gaļas ražotāji (17.pielikums);
9.8. ziedu audzētāji (18.pielikums).
10. Katru mēnesi līdz septītajam datumam institūtam šo noteikumu 19., 20. un 21.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo mēnesi sniedz:
10.1. kautuves (19.pielikums);
10.2. šķiedras linu un kaņepju pārstrādātāji un tirgotāji (20.pielikums);
10.3. dzīvu jēru un jēru gaļas importētāji (21.pielikums).
11. Katru gadu līdz 15.maijam institūtam šo noteikumu 22., 23. un 24.pielikumā noteikto informāciju par iepriekšējo kalendāra gadu sniedz:
11.1. kautuves (22., 23.pielikums);
11.2. dārzeņu, augļu un ogu importētāji (24.pielikums).
12. Par importēto zivsaimniecības produktu cenām un apjomiem Galvenā muitas pārvalde sniedz informāciju institūtam šādos termiņos:
12.1. par laikposmu no katra mēneša pirmā līdz piecpadsmitajam datumam— līdz tā paša mēneša divdesmit otrajam datumam vai līdz pirmajai darbdienai pēc divdesmit otrā datuma;
12.2. par laikposmu no katra mēneša sešpadsmitā datuma līdz mēneša beigām— līdz nākamā mēneša septītajam datumam vai pirmajai darbdienai pēc septītā datuma.
III. Informācijas vākšanas un apkopošanas kārtība
13. Nedēļu pirms informācijas vākšanas uzsākšanas institūts rakstiski informē informācijas sniedzēju par pienākumu sniegt informāciju par noteiktiem lauksaimniecības produktiem saskaņā ar šiem noteikumiem.
14. Informāciju sniedz, aizpildot anketu saskaņā ar šo noteikumu pielikumiem un nosūtot to institūtam pa faksu vai elektroniski šajos noteikumos paredzētajā termiņā. Ja nav iespējams anketu nosūtīt pa faksu vai elektroniski, informāciju par cenām institūtam var paziņot pa tālruni un anketu oriģinālus nosūtīt pa pastu reizi mēnesī.
15. Institūts uztur informācijas sniedzēju sarakstu un vismaz reizi gadā izvērtē informācijas sniedzēju kopu.
16. Institūts informē Centrālo statistikas pārvaldi par tiem informācijas sniedzējiem, kuri nav iesnieguši nepieciešamo informāciju vai iesnieguši nepilnīgu informāciju.
17. Tos informācijas sniedzējus, kuriem saskaņā ar šo noteikumu 3.punktu jāsniedz attiecīgā informācija, bet kuri to nav iesnieguši vai iesnieguši nepilnīgu informāciju, Centrālā statistikas pārvalde sauc pie administratīvās atbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
18. Informācijas sniedzēju sniegtā informācija uzskatāma par ierobežotas pieejamības informāciju saskaņā ar Informācijas atklātības likumu.
19. Institūts šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ievākto informāciju apkopo un nosūta Zemkopības ministrijai, Valsts zivsaimniecības pārvaldei un Eiropas Komisijai Eiropas Savienības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
IV. Noslēguma jautājums
20. Noteikumi stājas spēkā ar 2004.gada 1.maiju.
Ministru prezidents I.Emsis
Zemkopības ministrs M.Roze
Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2004.gada 1.maiju.