Ministru kabineta noteikumi Nr.416
Rīgā 2004.gada 22.aprīlī (prot. Nr.24, 53.§)
Noteikumi par ūdenssildāmajiem katliem
Izdoti saskaņā
ar likuma
“Par atbilstības novērtēšanu” 7.pantu
1. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka būtiskās prasības katlu iekārtām, kuras paredzēts lietot siltumapgādei, un šo prasību ievērošanas uzraudzības mehānismu ražošanā un atbilstības novērtēšanā, pirms tās tiek piedāvātas iekšējā tirgū— pārdotas, dāvinātas vai nodotas lietošanā pret atlīdzību vai bez tās -, kā arī nosaka tirgus uzraudzības kārtību.
2. Noteikumi attiecas uz katlu iekārtām, kurās tiek izmantots gāzveida vai šķidrais kurināmais ar nominālo siltuma jaudu no 4 līdz 400 kW.
3. Katlu iekārtas uzskatāmas par atbilstošām šajos noteikumos noteiktajām būtiskajām energoefektivitātes prasībām, ja to izgatavošanā ir ievērotas visas piemērojamajos standartos noteiktās būtiskās prasības, kas attiecas uz konkrēto katlu iekārtu, un minēto prasību izpilde ir apliecināta atbilstoši šo noteikumu 3.nodaļā noteiktajām atbilstības apliecināšanas procedūrām.
2. Būtiskās energoefekvitātes prasības katlu iekārtām
4. Būtiskās energoefektivitātes prasības katlu iekārtām noteiktas šo noteikumu 1.pielikumā.
5. Ja katlu iekārtas energoefektivitāte ir lielāka, nekā minēts šo noteikumu 1.pielikumā, to marķē ar īpašiem papildu marķējumiem (2.pielikums).
3. Atbilstības apliecināšanas procedūras
3.1. Vispārīgās prasības
6. Katlu iekārtu atbilstību apliecina ar:
6.1. katlu iekārtu energoefektivitātes pārbaudi saskaņā ar B moduli;
6.2. apstiprinātās katlu iekārtas atbilstības deklarāciju saskaņā ar C un E moduli.
7. Katlu iekārtas ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis paziņotajā atbilstības novērtēšanas institūcijā iesniedz atbilstības novērtēšanas dokumentāciju valsts valodā vai citā paziņotajai institūcijai pieņemamā valodā.
3.2. Tipa pārbaude (B modulis)
8. B modulis apraksta atbilstības novērtēšanas procedūras daļu, kurā paziņotā institūcija pārliecinās un apstiprina (sertificē), ka izraudzītais katla iekārtas paraugs atbilst šo noteikumu prasībām.
9. Lai veiktu tipa pārbaudi, ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis izvēlas vienu no paziņotajām institūcijām, kurā iesniedz:
9.1. pieteikumu, kurā minēts ražotāja nosaukums un adrese, kā arī pilnvarotā pārstāvja nosaukums un adrese, ja pieteikumu iesniedz pilnvarots pārstāvis;
9.2. rakstisku paziņojumu, ka šāds pieteikums nav iesniegts nevienā citā paziņotajā institūcijā;
9.3. šo noteikumu 11.punktā noteikto tehnisko dokumentāciju.
10. Pieteikuma iesniedzējs nodod paziņotās institūcijas rīcībā attiecīgās katlu iekārtas raksturīgu paraugu (turpmāk— tips). Paziņotā institūcija var pieprasīt papildu paraugus, ja tas paredzēts testēšanas programmā. Tips var ietvert vairākus katlu iekārtas variantus, ja atšķirības starp tiem neietekmē katla iekārtas efektivitātes rādītājus.
11. Tehniskajā dokumentācijā iekļauj šādu informāciju par katlu iekārtu projektēšanu, izgatavošanu un lietošanu, kas nepieciešama katla iekārtas atbilstības novērtēšanai saskaņā ar šo noteikumu prasībām:
11.1. tipa vispārīgs apraksts;
11.2. konstrukcijas kopsalikuma rasējums, sastāvdaļu rasējums, salikuma vienību rasējums un citi nepieciešamie darba rasējumi un shēmas;
11.3. šo noteikumu 11.2.apakšpunktā minēto rasējumu un shēmu, kā arī katlu iekārtas darbības apraksti un skaidrojumi;
11.4. pilnībā vai daļēji izmantoto piemērojamo standartu saraksts; ja piemērojamie standarti nav izmantoti,— to piemēroto risinājumu apraksts, kuri lietoti, lai izpildītu būtiskās drošības prasības;
11.5. projektēšanas aprēķini un veikto pārbaužu un izmēģinājumu rezultāti;
11.6. ziņas par izgatavošanas laikā veicamajiem testiem un to protokoliem.
12. Paziņotā institūcija:
12.1. pārbauda tehnisko dokumentāciju, pārbauda (verificē), vai paraugs ir izgatavots saskaņā ar šo dokumentāciju, un identificē elementus, kas projektēti atbilstoši piemērojamo standartu prasībām, kā arī elementus, kas projektēti, nelietojot piemērojamos standartus;
12.2. veic atbilstošās pārbaudes un nepieciešamos testus vai nodrošina to veikšanu, lai konstatētu, vai ražotāja izvēlētais risinājums atbilst šajos noteikumos noteiktajām būtiskajām prasībām, ja ražotājs nav izmantojis piemērojamos standartus;
12.3. veic atbilstošās pārbaudes un nepieciešamos testus vai nodrošina to veikšanu, lai konstatētu, vai ražotājs lietojis tos standartus, par kuru izmantošanu tas ir paziņojis;
12.4. saskaņo ar ražotāju vietu, kur veikt pārbaudes un nepieciešamos testus.
13. Ja tips atbilst šo noteikumu prasībām, paziņotā institūcija izsniedz pieteicējam tipa pārbaudes sertifikātu.
14. Tipa pārbaudes sertifikātā norāda ražotāja nosaukumu un adresi, pārbaudes atzinumu un nepieciešamos datus apstiprinātā tipa identifikācijai. Sertifikāta derīguma termiņš ir 10 gadu, un tas ir pagarināms.
15. Tipa pārbaudes sertifikātam pievieno tehniskās dokumentācijas attiecīgo daļu sarakstu. Sertifikāta kopiju glabā paziņotā institūcija.
16. Ja paziņotā institūcija nolemj neizsniegt tipa pārbaudes sertifikātu, tā sniedz motivētu atteikumu ražotājam vai tā pilnvarotam pārstāvim. Paziņotā institūcija atteikumā norāda lēmuma pārsūdzēšanas kārtību.
17. Par visām modifikācijām, kas ir veiktas katlu iekārtām, uz kurām attiecas pārbaudes sertifikāts, ražotājs informē paziņoto institūciju, kas glabā ar tipa pārbaudes sertifikātu saistīto tehnisko dokumentāciju.
18. Ja veiktās modifikācijas var ietekmēt katlu iekārtas atbilstību šajos noteikumos noteiktajām būtiskajām prasībām vai mainīt lietošanas nosacījumus, ražotājam par tām jāsaņem papildu apliecinājums. To izsniedz kā papildinājumu sākotnējam tipa pārbaudes sertifikātam.
19. Paziņotā institūcija informē tirgus uzraudzības iestādi par tipa pārbaudes sertifikātiem un to papildinājumiem, kurus tā ir anulējusi, kā arī (pēc pamatota pieprasījuma) par tiem, kurus tā ir izsniegusi. Paziņotā institūcija informē citas paziņotās institūcijas par tipa pārbaudes sertifikātiem un to papildinājumiem, kurus tā ir anulējusi, kā arī par tiem, kurus tā ir atteikusies izsniegt.
20. Citas paziņotās institūcijas var pieprasīt tipa pārbaudes sertifikātu kopijas un/vai to papildinājumus. Tipa pārbaudes sertifikātu papildinājumi ir pieejami citām paziņotajām institūcijām.
21. Ražotājs vai tā pilnvarotais pārstāvis nodrošina tirgus uzraudzības iestādēm pieeju tehniskajai dokumentācijai un tipa pārbaudes sertifikāta un tā papildinājumu kopijām 10 gadus pēc pēdējās katla iekārtas izgatavošanas. Ja katla iekārtas ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis neatrodas Latvijā, pienākums uzglabāt tehnisko dokumentāciju ir personai, kura katlu iekārtu piedāvā tirgū.
3.3. Tipa atbilstības deklarēšana (C modulis)
22. C modulis apraksta atbilstības novērtēšanas procedūras daļu, kurā ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis nodrošina un apliecina katlu iekārtas atbilstību tipa pārbaudes sertifikātā aprakstītajam tipam un šo noteikumu prasībām. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis marķē katru katla iekārtas eksemplāru ar CE marķējumu un sastāda atbilstības deklarāciju.
23. Ražotājs nodrošina katlu iekārtas atbilstību tipa pārbaudes sertifikātā aprakstītajam paraugam un šo noteikumu prasībām.
24. Paziņotā institūcija, kuru izraudzījies ražotājs, periodiski veic vai organizē ražojuma pārbaudes. Katla iekārtas paraugu, ko ražošanas vietā izvēlas paziņotā institūcija, pārbauda un ar to veic testus, kas noteikti piemērojamajos standartos, lai pārbaudītu ražojuma atbilstību šo noteikumu prasībām. Ja viens vai vairāki katlu iekārtas eksemplāri neatbilst šo noteikumu prasībām, paziņotā institūcija veic atbilstošus pasākumus, lai novērstu neatbilstību.
25. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis nodrošina tirgus uzraudzības iestādēm pieeju atbilstības deklarācijai un tehniskajai dokumentācijai 10 gadus pēc pēdējās katla iekārtas izgatavošanas. Ja katlu iekārtu ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis neatrodas Latvijā, pienākums glabāt atbilstības deklarāciju un tehnisko dokumentāciju ir personai, kura katlu iekārtas piedāvā tirgū.
3.4. Katlu iekārtu kvalitātes nodrošināšana (E modulis)
26. E modulis apraksta atbilstības novērtēšanas procedūras daļu, kurā ražotājs nodrošina un apliecina katlu iekārtas atbilstību tipa pārbaudes sertifikātā aprakstītajam tipam un šo noteikumu prasībām.
27. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis marķē katru katla iekārtas eksemplāru ar CE marķējumu un sastāda atbilstības deklarāciju. Blakus CE marķējumam norāda tās paziņotās institūcijas identifikācijas numuru, kura veic šo noteikumu 40.punktā minēto uzraudzību.
28. Ražotājs veic katla iekārtas galīgo novērtējumu apstiprinātas (sertificētas) kvalitātes sistēmas ietvaros. Apstiprinātā (sertificētā) kvalitātes sistēma pakļaujama šo noteikumu 40.punktā noteiktajai uzraudzībai.
29. Lai iegūtu kvalitātes sistēmas sertifikātu, ražotājs ievieš uzņēmumā kvalitātes sistēmu un izvēlas vienu no paziņotajām institūcijām, kurā iesniedz pieteikumu novērtējumam.
30. Pieteikumā iekļauj atbilstības novērtēšanai nepieciešamo informāciju par katla iekārtu un pievieno:
30.1. kvalitātes sistēmas dokumentāciju;
30.2. apliecinātā (sertificētā) tipa tehnisko dokumentāciju un šī tipa pārbaudes sertifikāta kopiju.
31. Ražotājs izstrādā visus kvalitātes sistēmas elementus, prasības un nosacījumus un sistemātiski un secīgi tos rakstiski dokumentē kā kvalitātes sistēmas politiku, procedūras un instrukcijas.
32. Kvalitātes sistēmas dokumentācija nodrošina kvalitātes programmu, plānu, rokasgrāmatu un pierakstu konsekventu izpratni. Kvalitātes sistēmas dokumentācijā iekļauj šādu atbilstošu (pietiekamu) informāciju:
32.1. kvalitātes nodrošināšanas mērķis un organizatoriskā struktūra, vadības atbildība un pilnvaras katlu iekārtu kvalitātes nodrošināšanā;
32.2. pārbaudes un testi, kas tiks veikti pēc izgatavošanas;
32.3. kvalitātes sistēmas vadības uzraudzības līdzekļi;
32.4. kvalitātes pieraksti (piemēram, pārbaužu pārskati, testēšanas un kalibrēšanas dati, personāla kvalifikācijas vai kvalifikācijas apstiprinājumu pārskati).
33. Paziņotā institūcija novērtē kvalitātes sistēmu, lai noteiktu, vai tā atbilst šo noteikumu 31. un 32.punktā noteiktajām prasībām (kvalitātes sistēmas elementi, kuri atbilst piemērojamo standartu prasībām, tiek uzskatīti par atbilstošiem šo noteikumu 31. un 32.punktā noteiktajām prasībām).
34. Pārbaudes (audita) grupā ir vismaz viens eksperts ar pieredzi attiecīgās katlu iekārtas izgatavošanas tehnoloģijas novērtēšanā. Novērtēšanas procedūrā iekļauj arī pārbaudes apmeklējumu katlu iekārtas izgatavošanas vietā.
35. Paziņotā institūcija ziņo ražotājam par novērtēšanas rezultātiem un, ja kvalitātes sistēma atbilst šo noteikumu prasībām, izsniedz kvalitātes sistēmas sertifikātu. Paziņojumā iekļauj atzinumu par pārbaudi un pamatotu lēmumu, kā arī norāda lēmuma pārsūdzēšanas kārtību.
36. Ražotājs pilda saistības, ko nosaka apstiprinātā (sertificētā) kvalitātes sistēma, un nodrošina tās atbilstību un efektivitāti.
37. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis informē paziņoto institūciju, kas apstiprinājusi (sertificējusi) kvalitātes sistēmu, par paredzētajām izmaiņām kvalitātes sistēmā.
38. Paziņotā institūcija novērtē paredzētās izmaiņas un izlemj, vai mainītā kvalitātes sistēma atbilst šo noteikumu 31. un 32.punktā noteiktajām prasībām un vai ir nepieciešams atkārtots tās novērtējums. Paziņotā institūcija paziņo ražotājam pieņemto lēmumu. Paziņojumā iekļauj pārbaudes atzinumu un pamatotu novērtējumu.
39. Lai pārliecinātos, ka ražotājs pienācīgi pilda pienākumus, ko uzliek apstiprinātā (sertificētā) kvalitātes sistēma, paziņotā institūcija veic ražotāja kvalitātes sistēmas uzraudzību:
39.1. uzrauga katlu iekārtu pārbaudes, testēšanu un uzglabāšanu (ražotājs nodrošina iespēju piekļūt dokumentācijai, kā arī katlu iekārtām to pārbaudes un testēšanas laikā) un pārbauda nepieciešamo informāciju, īpaši:
39.1.1. kvalitātes sistēmas dokumentāciju;
39.1.2. tehnisko dokumentāciju;
39.1.3. kvalitātes pierakstus (piemēram, pārbaudes pārskatus, testēšanas un kalibrēšanas datus, personāla kvalifikācijas vai kvalifikācijas apstiprinājumu pārskatus);
39.2. periodiski (lai vismaz reizi trijos gados varētu veikt pilnu atkārtotu novērtējumu) veic uzraudzības pārbaudes (auditu), lai pārliecinātos, ka ražotājs uztur un lieto kvalitātes sistēmu, un iesniedz ražotājam uzraudzības pārbaudes (audita) pārskatu;
39.3. izmantojot nepieteikto apmeklējumu metodi, pārbauda (verificē), vai kvalitātes sistēma darbojas pareizi, vai nodrošina šo pārbaužu veikšanu. Pilnvarotā institūcija iesniedz ražotājam apmeklējuma pārskatu un testēšanas pārskatus, ja ir veikti testi.
40. Ražotājs 10 gadus pēc pēdējās katla iekārtas izgatavošanas nodrošina tirgus uzraudzības iestādēm pieeju:
40.1. informācijai par papildinājumiem kvalitātes sistēmā;
40.2. pilnvarotās institūcijas atzinumiem, pārskatiem un protokoliem.
41. Pilnvarotā institūcija informē institūcijas, kas veic uzraudzību un kontroli attiecīgajā jomā, par kvalitātes sistēmas apstiprinājumiem, kurus tā anulējusi, kā arī (pēc pamatota pieprasījuma) par kvalitātes sistēmas sertifikātiem, kurus tā ir izsniegusi. Pilnvarotā institūcija informē citas pilnvarotās institūcijas par kvalitātes sistēmas apstiprinājumiem, kurus tā anulējusi, kā arī par apstiprinājumu pieteikumiem, kurus tā noraidījusi.
4. Atbilstības deklarācija
42. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis sastāda atbilstības deklarāciju. Deklarācijā iekļauj vismaz šādu informāciju:
42.1. ražotāja vai tā pilnvarotā pārstāvja nosaukums un adrese;
42.2. vispārīgs katla iekārtas apraksts;
42.3. norādes uz veiktajām atbilstības novērtēšanas procedūrām;
42.4. norāde uz tipa pārbaudes sertifikātu, projekta pārbaudes sertifikātu vai atbilstības sertifikātu, ja tas noteikts attiecīgā atbilstības novērtēšanas procedūrā, un tās pilnvarotās institūcijas nosaukums un adrese, kura izsniegusi attiecīgo sertifikātu;
42.5. tās pilnvarotās institūcijas nosaukums un adrese, kura uzrauga kvalitātes nodrošināšanas sistēmu, ja tas noteikts attiecīgajā atbilstības novērtēšanas procedūrā;
42.6. norāde uz piemērojamajiem standartiem, ja tādi ir lietoti;
42.7. norāde uz citiem tehniskajiem standartiem un specifikācijām, ja tādas ir lietotas;
42.8. atsauces uz citiem normatīvajiem aktiem, kas nosaka CE marķējumu un attiecas uz deklarējamo katlu iekārtu;
42.9. deklarācijas izsniedzēja amats, paraksts un tā atšifrējums, datums un izsniegšanas vieta.
5. CE marķējums
43. CE marķējumu (3.pielikums) veido lielie burti CE.
44. CE marķējuma izmērus var proporcionāli palielināt vai samazināt, ievērojot paraugā dotās proporcijas.
45. Abiem CE marķējuma komponentiem ir vienāds vertikālais izmērs, un tas nedrīkst būt mazāks par pieciem milimetriem.
46. CE marķējumam pievieno tās pilnvarotās institūcijas identifikācijas numuru, kura piedalījusies attiecīgās katlu iekārtas izgatavošanas pārbaudēs.
47. CE marķējums ir viegli salasāms un neizdzēšams. To novieto redzamā vietā uz katra katla iekārtas eksemplāra.
48. Katlu iekārtas atļauts marķēt ar citām zīmēm un simboliem, ja tie nemaldina par CE marķējuma nozīmi vai formu un nesamazina CE marķējuma redzamību un nepārprotamību.
49. Ja institūcijas, kuras saskaņā ar šiem noteikumiem un citiem normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanu, kontrolējot un uzraugot katlu iekārtas, konstatē, ka CE marķējums uz katlu iekārtas ir uzlikts nepamatoti, tās par šo faktu informē ražotāju, tā pilnvaroto pārstāvi vai importētāju, kura pienākums ir nodrošināt, lai katla iekārta atbilstu normatīvo aktu prasībām un šādi pārkāpumi turpmāk neatkārtotos.
6. Tirgus uzraudzība
50. Tirgus uzraudzības iestādes funkcijas veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
51. Piedāvāt iekšējā tirgū atļauts tikai tādas katlu iekārtas, kas atbilst šo noteikumu prasībām un ir marķētas ar CE marķējumu.
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām
Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:
1) Padomes 1978.gada 13.februāra Direktīvas 78/170/EEK par siltuma ģeneratoru darbību telpu apkurē un karsta ūdens ražošanā jaunajās vai esošajās ražošanā neizmantojamajās ēkās un par siltuma izolāciju un mājsaimniecībā izmantojamā karstā ūdens sadali jaunajās ražošanā neizmantojamajās telpās ;
2) Padomes Direktīvas 92/42/EEK par efektivitātes prasībām jauniem karstā ūdens boileriem, kas tiek kurināti ar šķidro vai gāzveida kurināmo;
3) Padomes 1993.gada 22.jūlija Direktīvas 93/68/EEK, ar kuru groza direktīvas 87/404/EEK (vienkāršās spiedtvertnes), 88/378/EEK (rotaļlietu drošība), 89/106/EEK (būvizstrādājumi), 89/336/EEK (elektromagnētiskā savietojamība), 89/392/EEK (mašīnas), 89/686/EEK (individuālās aizsardzības līdzekļi), 90/384/EEK (neautomātiskie svēršanas instrumenti), 90/385/EEK (aktīvās implantējamās medicīniskās ierīces), 90/396/EEK (gāzveida kurināmā dedzināšanas iekārtas), 91/263/EEK (telekomunikāciju gala ierīces), 92/42/EEK (jauni ūdens sildītāji, ko kurina ar šķidro vai gāzveida kurināmo) un 73/23/EEK (elektroierīces, kas paredzētas lietošanai noteiktās sprieguma robežās).
Ministru prezidents I.Emsis
Ekonomikas ministra vietā —finanšu ministrs O.Spurdziņš