"Agrāk vai vēlāk?"
Kaut kad jau tā atnāks — paplašināšanās uz austrumiem. Jautājums ir tikai – agrāk vai vēlāk. Vēlāk, saka Haiders, domādams par sankcijām: „Lai gan es nemaz nebūtu tik nelaimīgs, jo tad vismaz ES paplašināšana uz austrumiem nevirzītos uz priekšu tik ātri, jo tad mēs, austrieši, nepiedalītos." Tas tika saprasts kā draudi ar veto un izraisīja uzbrukumu. Kāpēc gan?
Daži no tiem, kuri pašreiz nosoda Haidera scenāriju, patiesībā būtu priecīgi, ja kaimiņvalstis austrumos ES netiktu uzņemtas ar saucienu „reizē" un lielā skaitā, jo tās pārāk labi zina, ka pirms tam noteikti ir jāatrisina pāris jautājumu, par kuriem (un tās ir bilaterālo sankciju sekas) tagad bilaterāli runāts netiek.
Viens no piemēriem ir atomelektrostacijas, kuras zaļie nosauca kā iespējamo šķērsli uzņemšanai ES.
Taču tagad, kad lietas kļūst konkrētākas, zaļie neko vairs negrib dzirdēt par paplašināšanas uz austrumiem novilcināšanu. Viņi labāk nostājas Miloša Zemana pusē, kas atbalsta atomelektrostaciju saglabāšanu (AES), un Haidera izteikumos saskata „netiešu pierādījumu sankciju pamatojumam". Acīmredzot Zemans cer, ka Haidera pretiniekiem būs lielāka ietekme nekā AES pretiniekiem.
Pats Haiders pirmdien izveicīgi mazināja jautājuma nozīmi: „Vai tas ir labi, ja atsevišķu politiķu stūrgalvības dēļ paplašināšanās uz austrumiem nevirzās uz priekšu?" Arī Haidera dzimtene Karintija esot ieinteresēta saprātīgā ES paplašināšanā uz austrumiem. Taču tā tāda būs tikai tad, kad visi būs gatavi rīkoties atklāti. Haidera draudi ar veto lietai nepalīdz. Taču tie liek apzināties, cik ļoti ES partneru izvairīšanās no sarunām pastiprina austriešu bažas, ka ar paplašināšanos uz austrumiem pašmāju intereses tiks vienkārši atbīdītas malā.
"Der Standard"
Konrāds Zeidls