"Sankcijas tiek saglabātas"
1. jūnijā, kad Francija kļuva par apvienotās Eiropas vadītāju, Lionels Žospēns paziņoja, ka "Parīze netaisās atcelt sankcijas" pret Vīni. Ņemot vērā Parīzes sevišķo cilvēktiesību aizstāvja pozīciju Vecajā pasaulē (kā to dara Vašingtona visā pārējā pasaulē), var nešaubīties, ka Austrija paliks karantīnā vismaz līdz 2001. gada 1. janvārim, kad ES priekšsēdētājvalsts būs Zviedrija.
Šāds bezprecedenta līdzeklis pret Savienības dalībvalsti atstājis savu iespaidu uz Portugāles ES priekšsēdēšanas 5 mēnešiem.
Pēc intensīvām sarunām ar visām Savienības galvaspilsētām Antonio Guterešam tomēr izdevās izkustināt no vietas jautājumu par sankciju atcelšanu. "ES valstis piešķīra Antonio Guterešam mandātu, lai viņš vērstos pie Eiropas cilvēktiesību tribunāla ar lūgumu izvirzīt trīs neatkarīgus tiesnešus, kas novērotu Austrijas uzvedību un sagatavotu speciālu ziņojumu", atzīmēts komunikē, ko izplatīja 30. jūnijā, pēdējā Portugāles prezidēšanas dienā.
Tādā gadījumā 14 ES dalībvalstīm, kas uzlika Austrijai divpusējas sankcijas, nāksies piekrist "neatkarīgajam Vīnes uzvedības un labējās Brīvības partijas evolūcijas novērtējumam", kam, pēc Antonio Gutereša plāniem, būtu jānoved pie sankciju atcelšanas nākotnē.
Šo svētdien bijušais Brīvības partijas līderis Haiders piedraudēja Briselei, ka, atbildot "uz divpusējo sankciju turpināšanos, Vīne nobloķēs ES paplašināšanos".
"Ņezavisimaja gazeta"
Aleksandrs Zditoveckis