"Šrēders un Širaks ķircina Blēru"
Avīze "Die Welt" diezgan bravurīgi vakar apgalvoja, ka "jaunā Vācijas un Francijas dinamika aizrauj elpu", lai arī Londona, protams, pati par sevi ir pietiekami iespaidīga, bez kuras grūti kaut ko paveikt tai pašā Eiropas druvā.
Ir zināms, ka Anglija vēl joprojām ir to valstu skaitā, kas šaubās par forsējošajiem paplašināšanās plāniem un tālāku ES integrāciju. Širaks izteicās par savienības nepieciešamību virzīties uz jauniem reformu krastiem. Turklāt par šīs virzības "dzinēju" ir jākļūst apvienotajai Vācijai un Francijai. Vācieši, ņemot vērā savu ekonomisko pārsvaru un apvienotās Vācijas augušo lomu Eiropā, atbalsta paplašinātu tiesību piešķiršanu Eiropas institūcijām, līdz lēmumu pieņemšanai ar balsu vairākumu. Žaks Širaks speciāli uzsvēra, ka ne vācieši, ne mēs, franči, nevēlamies Eiropas supervalsti. Taču pārējās viņa idejas, kas kaut kādā mērā sakrīt ar Vācijas, tādā gadījumā, ja tās tiks realizētas, tomēr virza uz padziļinātu integrāciju politiskajā un aizsardzības sfērā, uz Eiropas paplašināšanu, uz dalībnieku "daudzlīmeņu" situāciju un attīstību un uz zināma "avangarda" izveidošanu visās Eiropas darīšanās, kā izteicās prezidents Vācijas un Francijas vārdā. Un, lai vāciešiem būtu lielāks kārdinājums pieņemt Francijas priekšstatus, Francijas valsts vadītājs piešķīra Vācijai "lielvalsts rangu" un uzaicināja atvēlēt tai atbilstošu pastāvīgu vietu ANO Drošības Padomē.
Interesanti, ka neilgi pirms plānotās Širaka vizītes Vācijā un tās laikā ieplānotās attiecību Parīze — Vācija "atjaunošanas" Tonijs Blērs un Spānijas premjers Hosē Marija Aznars publicēja kopēju memorandu, kurā aicināja ES pirmām kārtām ķerties pie tādu problēmu risināšanas kā dinamiskas tautsaimniecības attīstības nodrošināšana un darba vietu skaita palielināšana Eiropā, kura cieš masu bezdarba dēļ. Viņi uzsvēra "kopējās brīvības, demokrātijas, iecietības un sociālā taisnīguma vērtību" un vienlaikus kā Vācija, tā arī Parīze brīdināja: "Daži no mums, iespējams, gribētu soļot ātrāk un tālāk nekā citi, taču visiem kopā mums ir jāievēro Savienības procedūras un noteikumi. Eiropā nedrīkst būt otrās šķiras pilsoņu".
Ne tik sen Šrēders daudzos jautājumos piekrita Blēram, taču tagad nostiprina "asi" ar Parīzi, liekot savam britu kolēģim nervozēt. Žaks Širaks ir teicis Berlīnē, ka "Eiropas tālāka celtniecība nepakļaujas priekšlaicīgiem formulējumiem".
"Ņezavisimaja gazeta"
Jevgēņijs Grigorjevs