• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Draugi nelaimē". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.07.2000., Nr. 259/261 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9005

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Eiropas karalistes"

Vēl šajā numurā

14.07.2000., Nr. 259/261

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Draugi nelaimē"

"Die Welt"

— 2000.07.06.

Kad parādās Terminators, vājākie cīnītāji cenšas apvienoties.

Vienīgās superlielvalsts ASV laikmetā tā ir izprotamas Krievijas un Ķīnas intereses savstarpējās attiecībās. Vašingtonai ir pēdējais vārds pasaules politikas jautājumos. Pekina ir nostājusies uz ceļa pārtapšanā par globālu lielvalsti, taču vēl nav zināms, vai tā savu mērķi sasniegs. Bet Maskava strauji virzās no superlielvaras statusa uz tai draudošajām reģionālās varas realitātēm. Tātad ir tikai normāli, ka ķīnieši un krievi pēta kopīgās intereses, lai vismaz kaut ko varētu izvirzīt pretī ASV dominancei.

"Šanhajas piecinieka" galotņu konferencē Tadžikijas galvaspilsētā Dušanbē oficiāli runa bija par cīņu pret islāma fundamentālismu un narkotiku mafiju. Tomēr svarīgāka par ķīniešu un krievu tikšanos ar Vidusāzijas valstu Tadžikistānas, Kazahstānas un Kirgizstānas vadītājiem bija prezidentu Vladimira Putina un Dzjana Dzemiņa tikšanās. Abi runāja par kopīgajām lietām — vai tas būtu saimniecībā, vai arī sadarbībā bruņojuma jomā. Tomēr pašlaik visvairāk abus prezidentus apvieno "nē" amerikāņu "nacionālajai pretraķešu aizsardzībai". Ne Putins, ne arī Dzjans Dzemiņs netic, ka ieplānotais Amerikas "pretatomieroču lietussargs" paredzēts vienīgi aizsardzībai pret "pāriju valstīm". Valda uzskats, ka ASV vēlas ar vienu vienīgu "Zvaigžņu karu triecienu" vienlaikus iznīcināt gan Maskavas, gan arī Pekinas atompotenciālu.Cīņā pret pretraķešu aizsardzību Putins mēģina atrast ilglaicīgus partnerus — viņš pat nemaz neizslēdz Ziemeļkorejas apmeklējumu. Arī Ķīnai ir nepieciešami sabiedrotie. Krievu un ķīniešu flirts varētu kļūt vēl vētraināks, kad Putins 18.jūlijā ieradīsies Pekinā. Aiz tuvināšanās centieniem ir jūtami mēģinājumi izveidot "multipolāru pasauli". Tajā vienīgā varas centra — Vašingtonas — vietā pasaulē tiktu izveidoti vairāki varas centri: krievi vēl nav atteikušies no šīs koncepcijas, un to izmanto arī ķīnieši. Tādējādi spēlē tiek iesaistīta formula par "Stratēģisko partnerību 21.gadsimtā".

Attiecības starp Maskavu un Pekinu tostarp nekad nav bijušas ļoti labas — tādas tās nav bijušas ne caru laikā, ne arī Kompartijas laikā. Konfliktu potenciāls ir saglabājies līdz pat šai dienai. Krievijas Tālajos Austrumos krievu skaits strauji samazinās, bet tajā pašā laikā no pārapdzīvotās Ķīnas pēdējo 18 mēnešu laikā vien tur ir ieradušies vairāk nekā 1 miljons nelegālo ķīniešu imigrantu. Pagaidām par to satraucas tikai krievu nacionālisti. Taču, ņemot vērā iedzīvotāju eksploziju Ķīnā, šie procesi varētu novest pie teritoriāliem strīdiem.

Pats svarīgākais tomēr ir tas, ka Krievijas nākotne ir atkarīga no sadarbības ar ES. Putins var ar saviem Āzijas partneriem sadarboties tikai tiktāl, kamēr viņš nepazaudē no acīm eiropiešus. Savukārt ķīniešiem ir vairāk jāņem vērā grūtās, taču ekonomiski ārkārtīgi svarīgās attiecības ar ASV, nevis jāļaujas iejūgties Maskavas ratos. Tas nav nekāds labais pamats "Stratēģiskai partnerībai XXI gadsimtā".

Tomass Avenariuss

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!