"Gadsimta atklājumi"
"Subbota"
— 2000.06.23.
1931
Automobiļu kompānija "Chevrolet" konstruē pikapa automašīnu, kas kļūst par Amerikas simbolu. ASV, kur valda sausais likums, parādās jauns pretpaģiru līdzeklis "Alca–Selzer".
1933
ASV Konstitūcijas 21.labojums atceļ valstī sauso likumu. Vācijā Ernests Ruska konstruē pirmo elektronisko mikroskopu.
1934
Lielbritānijā pieņemtais likums par ielu satiksmi ievieš autotransporta vadītāju pārbaudes eksāmenus. Šveicē tiek pieņemts likums par banku noguldījumu noslēpumu. Londonas ielās atklāj 60 ofciālas gājēju pārejas.
1935
Džordžs Gellaps nodibina Amerikas sabiedriskās domas institūtu, lai uz zinātniskiem pamatiem veiktu politiskus un mārketinga pētījumus. Akronā Ohaio štatā grupa pilsoņu nodibina sabiedrisko organizāciju "Anonīmie alkoholiķi". Zemestrīču stipruma mērīšanai amerikāņu seismologs Čārlzs Rihters iesaka īpašu skalu (Rihtera skala).
1937
Angļu inženieris Frenks Vitls rada pirmo reaktīvā dzinēja prototipu. ASV K.F.Karlsons izgudro kserogrāfiju. Amerikāņu spinātu audzētāji uzceļ pieminekli Disneja multiplikācijas varonim jūrnieciņam Popajam par veiksmīgu viņu produkcijas reklāmu.
1938
Londonā trolejbusi sāk nomainīt tramvajus. Sāk ražot stikla šķiedru un teflonu. ASV baiļu un histērijas vilni izraisa Orsona Velsa iestudētās lugas par marsiešu uzbrukumu translācija pa kompānijas CBS radio.
1939
Pirmā kara reaktīvā lidmašīna "Messerschmiedt" sasniedz rekordātrumu gaisā — 774 km stundā. Pirmais sekmīgais helikoptera lidojums (amerikāņu inženiera Igora Sikorska modelis VS – 300).
1940
Pirmoreiz pasaulē amerikāņu žurnāls "Billboard" publicē jaunāko skaņu ierakstu sarakstu. ASV pulkvedis Senders izgudro īpašu cāļu cepšanas recepti — Kentucky fried chiken .
1932.gads. Ziepju opera. ASV
Trīsdesmitajos gados ASV veļas pulvera ražotāji sāka sponsorēt raidlugas — tie bija bezgalīgi stāsti par neticamiem notikumiem, kas ar tikpat neticamu biežumu atgadījušies vienkāršu pilsoņu ģimenēs. Pirmās ziepju operas (šis termins parādījās tikai 1932.gadā) "Betija un Bobs" un "Viena ģimene" pa radio izskanēja 1932.gadā. Televīzijas "ziepes" parādījās 1947.gadā, bet par pirmo nacionālo hītu kļuva teleseriāls "Rītdienas meklējumos" — to sāka rādīt 1951.gadā un tas ilga 31(!) gadu. "Ziepju" ideju pārtvēra arī Holivuda: sešdesmitajos uzņēma "Peitonpleisu", septiņdesmitajos — "Dalasu", astoņdesmitajos — ‘’Dinastiju". Taisnība, Holivuda mainīja noteikumus: par galvenajiem varoņiem kļuva vienīgi bagāto un privileģēto ģimeņu locekļi, kuru biogrāfijās bija daudz tumšu traipu, bet visiem bērniem bija sveši tēvi. Visilgākās televīzijas "ziepes" pasaulē ir britu "Koroneišnstrīta", kuras pirmā sērija parādījās 1960.gad 9.decembrī, bet beigas šai ielai vēl nav saskatāmas.
1932.gads. Šķiltavas "Zippo". ASV
Tās izgudroja Džons Bleisdels. Bija iecerēts, ka tās varēs iedegt pat stiprā vētrā. To panākt izdevās. Tādēļ šobrīd "Zippo" augsti vērtē gan smēķētāji, gan kolekcionāri. Tās uzliesmo ikreiz, taču ja nu pēkšņi sabojājas — firma garantē bezmaksas remontu.
1934.gads. Tamponi "Tampax" . ASV
Mājas apstākļos tamponus gatavoja jau faraonu laikos — senās Ēģiptes sievietes izmantoja mīkstinātas papirusa lapas. 1921.gadā kompānija "Smith & Nephew" centās palīdzēt sievietēm, izlaižot vienreizējas lietošanas higieniskos dvielīšus Dr.White’s , taču tie nebija sevišķi ērti. 1934.gadā pie šīs problēmas ķērās Kolorādo lauku ārsts Ērls Hass. Viņa sieva bija medmāsa un nevarēja ciest higiēniskos spilventiņus. Tas arī pamudināja vīru izgudrot vienreizēju tamponu no presētas vates ar tai piešūtu aukliņu. Hasa patentu par 32 000 dolāriem nopirka ārste Ģertrūde Tenderiča, kas nodibināja Tampax Corporation. Savu pirmo tampaksu Ģertrūde izgatavoja mājās ar šujmašīnas un rokas kompresora palīdzību. Taču jauno izstrādājumu bija grūti pārdot. Mātes bažījās, vai viņu meitas saglabās nevainību, aptiekāri, kuru vairums bija vīrieši, kautrējās pārdot tik inīmu preci. Preci sāka pirkt tikai 1937.gadā, kad Tampax sāka vērienīgu reklāmas kampaņu amerikāņu žurnālos.
1936.gads Iedeguma losjons. Francija
Līdz trīsdesmito gadu sākumam mode prasīja, lai pārtikušu cilvēku āda būtu balta ka lilijas zieds. Taču visu izmainīja Koko Šanele. 1925.gadā iedegusī Koko parādījās kādā pieņemšanā un izraisīja sensāciju. Uz pludmalēm sāka traukties visi, iedegums kļuva supermoderns, un 1936.gadā kompānija l’Oreal masu tirgum sāka piedāvāt pirmo iedeguma losjonu Ambre Solaire.
1937.gads. Lielveikalu ratiņi. ASV
1937.gada 4.jūnijā Oklahomas lielveikala Humpty Dumpty menedžeris Silvens Goldmens pirmoreiz piedāvāja pircējiem ratiņus ar riteņiem. 1936.gadā Goldmenam bija slikti veicies, un viņš pastāvīgi lauzīja galvu, kā uzlabot savu biznesu. Reiz viņš ievēroja, ka pircējas beidz iepirkties, līdzko ir piepildījušas savas somas un tīkliņus. Tad viņam iešāvās prātā doma piedāvāt pircējiem "groziņus’’ ar riteņiem — tajos varēja ievietot vismaz divreiz vairāk preču.
1938.gads. Lodīšu pildspalva. Ungārija
Trīsdesmitajos gados ungāri Jožefs Ladisla un Ģerģs Biro izgudroja pilspalvu, kurā ārti žūstoša tinte kapilārā veidā nokļūtu līdz rakstāmrīka galā iemontētai lodītei. Savu ideju viņi patentēja 1938.gadā. 1940.gadā Biro, glābjoties no nacistiem, devās uz Argentīnu, bet 1944.gadā pārdeva patentu savam angļu draugam H.Dž.Martinam, kas sāka pārdot Biro pildspalvas par divām sterliņu mārciņām gabalā. Pirmajā gadā Lielbritānijā tika pārdots 30 000 lodīšu pildspalvu. 1958.gadā oriģinālo Biro patentu pārpirka francūzis Marsels Bišs. Viņš ar nosaukumu Bic radīja lodīšu pildspalvas vienreizējās lietošanas variantu.
1938.gads. Šķīstošā kafija. Šveice
1930.gadā Brazīlijas kafijas institūts nodarbojās ar problēmu, kā kafijas pupiņas pārvērst šķīstošā pulverī, un griezās pēc palīdzības Šveices firmā Nestle , kas tolaik ražoja piena pulveri. 1938.gadā tirgū pirmoreiz parādījās pilnīgi izšķīdināma kafija Nescafe . Pēc Otrā pasaules kara tā kļuva neiedomājami populāra abpus Atlantijas okeāna. Lai gan pūristi ņirgājās par šo ražojumu, to ar gavilēm pieņēma paaudze, kas augstāk par visu vērtēja ātrumu un ērtumu. Starp citu, visvairāk šķīstošo kafiju ciena briti un japāņi. Lielbritānijā, piemēram, 90 procentu visas pārdotās kafijas ir šķīstošā.
1940.gads. Neilona zeķes. ASV
Amerikāņu ķīmiskās kompānijas Du Pont pasaulē pirmās iegūtās ķīmiskās šķiedras neilona rūpnieciskā ražošana sākās 1938.gadā — sākotnēji no tās gatavoja zobu suku sarus. Bet jau pēc gada kompānija sāka izgatavot neilona pavedienu zeķēm. ASV pirmās neilona zeķes pārdošanā parādījās 1940.gada 15.maijā. Četrās dienās tika pārdoti četri miljoni pāru! Vārds nylon radies no to divu pilsētu nosaukumiem, kurās bija iecerēts rast galveno jaunā izstrādājuma tirgu —Ņujorkas (N-Y) un Londonas (LON)
Sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses analīzes nodaļu
"LV" nozares redaktors Gints Moors