Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.1010
Rīgā 2004. gada 28. jūnijā
Kārtība, kādā muitas iestādēs veic pirmsmuitošanas darbības
1. Lai nodrošinātu Padomes 1992.gada 12.oktobra Regulas (EEK) Nr.2913/92 par Kopienas Muitas kodeksa izveidi III sadaļas 3.nodaļas “Pirmsmuitošanas dokuments un muitai pieteikto preču izkraušana”, 4.nodaļas “Pienākums muitai pieteiktās preces pakļaut preču muitošanas vai izmantošanas režīmiem”, 5.nodaļas “Preču pagaidu uzglabāšana” un Komisijas 1993.gada 2.jūlija Regulas (EEK) Nr.2454/93, kas nosaka izpildes kārtību Padomes Regulai (EEK) Nr.2913/92 par Kopienas Muitas kodeksa izveidi I daļas VI sadaļas 2.nodaļas “Pirmsmuitošanas dokuments” 183. un 184.pantā un I daļas VI sadaļas 3.nodaļas “Pagaidu uzglabāšana” 185., 186. un 187.pantā noteikto normu ievērošanu, apstiprinu “Kārtību, kādā muitas iestādēs veic pirmsmuitošanas darbības”.
2. Ar šo rīkojumu apstiprinātā kārtība stājas spēkā pēc tās publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Ģenerāldirektora pirmā vietnieka, Galvenās muitas pārvaldes direktora v.i. A.Drulle
Kārtība, kādā muitas iestādēs veic pirmsmuitošanas darbības
I. Vispārīgie jautājumi
1. Kārtība izstrādāta saskaņā ar Padomes 1992.gada 12.oktobra Regulas (EEK) Nr.2913/92 par Kopienas Muitas kodeksa izveidi (turpmāk — Regula (EEK) Nr.2913/92) III sadaļas 3.nodaļas “Pirmsmuitošanas dokuments un muitai pieteikto preču izkraušana”, 4.nodaļas “Pienākums muitai pieteiktās preces pakļaut preču muitošanas vai izmantošanas režīmiem”, 5.nodaļas “Preču pagaidu uzglabāšana” un Komisijas 1993.gada 2.jūlija Regulas (EEK) Nr.2454/93, kas nosaka izpildes kārtību Padomes Regulai (EEK) Nr.2913/92 par Kopienas Muitas kodeksa izveidi (turpmāk — Regula (EEK) Nr.2454/93) I daļas VI sadaļas 2.nodaļas “Pirmsmuitošanas dokuments” 183. un 184.pantā un I daļas VI sadaļas 3.nodaļas “Pagaidu uzglabāšana” 185., 186. un 187.pantā noteikto normu ievērošanu.
1.1. Kārtība nosaka:
1.1.2. pirmsmuitošanas dokumenta piemērošanas kārtību;
1.1.3. kārtību, kādā Kopienas muitas teritorijā ievestās preces uzrādāmas un piesakāmas muitas iestādē.
II. Pirmsmuitošanas dokuments un tā piemērošanas kārtība
2. Lai veiktu pirmsmuitošanas darbības, preču valdītājs muitas iestādē iesniedz vienu no šādiem dokumentiem (turpmāk — pirmsmuitošanas dokumenti):
2.1. šo noteikumu 1.pielikumā norādīto pirmsmuitošanas dokumentu;
2.2. kravas deklarāciju, manifestu vai citu līdzvērtīgu dokumentu, ja preces ved ar jūras transportu;
2.3. pavadzīmi vai citu līdzvērtīgu dokumentu, ja preces ved ar dzelzceļa transportu;
2.4. gaisa transporta dokumentu vai citu līdzvērtīgu dokumentu, ja preces ved ar gaisa transportu;
2.5. starptautisko preču transporta pavadzīmi (CMR) vai citu līdzvērtīgu dokumentu, ja preces ved ar autotransportu.
2.6. Ja šo noteikumu 1.pielikumā norādītā pirmsmuitošanas dokumenta veidlapā pietrūkst vietas informācijas ierakstīšanai, tai pievieno vienu vai vairākas pirmsmuitošanas dokumenta papildveidlapas (2.pielikums). Katru veidlapu aizpilda divos eksemplāros. Viens eksemplārs paliek muitas iestādē, kas pirmsmuitošanas dokumentu pieņēmusi, bet otru eksemplāru saglabā atbildīgā persona, kas pirmsmuitošanas dokumentu iesniegusi.
2.7. Pirmsmuitošanas dokumentu atļauts iesniegt, arī izmantojot elektroniskos datu apstrādes un pārraides līdzekļus.
2.8. Pirmsmuitošanas dokuments iesniedzams 24 stundu laikā pēc preču nogādāšanas muitas iestādē, muitas noliktavā vai citā muitas iestādes norādītajā vietā.
2.9. Preču valdītājs ir atbildīgs par preču atbilstību pirmsmuitošanas dokumentā norādītajām ziņām.
III. Preču uzrādīšana muitas iestādei
3.1. Visas Kopienas muitas teritorijā ievestās preces uzrāda muitas iestādei (izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus) — nogādā muitas iestādē, muitas noliktavā vai citā muitas iestādes norādītajā vietā un iesniedz muitas iestādē vienu no pirmsmuitošanas dokumentiem.
3.2. Ja krava, ko ieved Kopienas muitas teritorijā, saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir pakļauta veterinārajai kontrolei, fitosanitārajai kontrolei vai kontrolei par atbilstību obligātajām nekaitīguma un drošuma prasībām, pēc preču ievešanas Kopienas muitas teritorijā tās uzrāda attiecīgajai muitas iestādei un Pārtikas un veterinārā dienesta Sanitārajai robežinspekcijai:
3.2.1. ostā, ja preces ved ar jūras transportu;
3.2.2. lidostā, ja preces ved ar gaisa transportu;
3.2.3. robežkontroles punktā, ja preces ved ar autotransportu;
3.2.4. dzelzceļa preču nodošanas un pieņemšanas stacijā, ja preces ved ar dzelzceļa transportu.
3.3. Ja preces pārvieto saskaņā ar tranzīta procedūru (arī saskaņā ar 1975.gada 14.novembra Muitas konvenciju par starptautiskajiem kravu pārvadājumiem, izmantojot TIR grāmatiņu), preces uzrāda muitas iestādei arī pēc tranzīta procedūras pabeigšanas.
3.4. Preču uzrādīšana muitas iestādei tiek pabeigta, kad attiecīgā muitas iestāde ir pieņēmusi pirmsmuitošanas dokumentu vai attiecīgo muitas deklarāciju.
3.5. Ja preces uzrāda muitas iestādei, bet tām nepiemēro noteiktu muitas procedūru vai citu muitas režīmu, muitas iestāde pieņem pirmsmuitošanas dokumentu un uz tā norāda preču uzrādīšanas datumu, kā arī izdara ierakstu par piemēroto galvojumu, norādot galvojuma veida kodu, galvojuma apliecības vai galvojuma apdrošināšanas polises numuru. Muitas iestāde patur pirmsmuitošanas dokumenta kopiju, lai kontrolētu muitas procedūras vai cita muitas režīma pieteikšanu Regulas (EEK) Nr.2913/92 III daļas 4.nodaļas “Pienākums muitai pieteiktās preces pakļaut preču muitošanas vai izmantošanas režīmiem” 49.pantā noteiktajos termiņos — pa jūru pārvietojamām precēm 45 dienu laikā, citādā veidā pārvietojamām precēm 20 dienu laikā.
IV. Preču pagaidu uzglabāšana
4.1. Pagaidu uzglabāšana ir pirmsmuitošanas darbību sastāvdaļa, kuras laikā muitas iestādei uzrādītās preces tiek uzglabātas muitas kontrolē pagaidu uzglabāšanas vietā un ar tām drīkst veikt Regulas (EEK) Nr.2913/92 un Regulas (EEK) Nr.2454/93 noteiktās darbības, lai sagatavotu preces un nepieciešamos dokumentus noteiktas muitas procedūras vai cita muitas režīma piemērošanai.
4.2. Preču valdītājs nosaka, vai nepieciešama preču pagaidu uzglabāšana.
4.3. Lai noformētu preču pagaidu uzglabāšanu, preču valdītājs muitas iestādē iesniedz vienu no pirmsmuitošanas dokumentiem.
4.4. Precēm, kas pārvietotas saskaņā ar tranzīta procedūru (arī saskaņā ar šīs kārtības 3.3.punktā minēto konvenciju), atļauts piemērot pagaidu uzglabāšanu pēc tranzīta procedūras pabeigšanas. Par pirmsmuitošanas dokumentu muitas iestāde atzīst tranzīta deklarāciju vai dokumentu, kas izmantots tās vietā.
4.5. Preču pagaidu uzglabāšana atļauta šādās pagaidu uzglabāšanas vietās:
4.5.1. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta 2004.gada 5.maija rīkojumu Nr.695 “Par atļauju preču pagaidu uzglabāšanas vietas statusa piešķiršanai”. Pagaidu uzglabāšanas vietu atrašanos saskaņo ar Valsts ieņēmumu dienestu;
4.5.2. dzelzceļa staciju teritorijā, kas noteikta kā muitas kontroles zona;
4.5.3. A, B, C, D vai F tipa muitas noliktavās;
4.5.4. preču valdītāja vai saņēmēja valdījumā esošajās teritorijās vai telpās, ja Valsts ieņēmumu dienesta noteiktajā kārtībā saņemta attiecīga atļauja.
4.6. Pēc preču uzrādīšanas muitas iestādei un muitas iestādes atļaujas saņemšanas preces var izkraut no transportlīdzekļa, ar kuru tās ir ievestas muitas teritorijā, kā arī piemērot Regulas Nr.2913/92 III daļas 5.nodaļā “Preču pagaidu uzglabāšana” paredzētās darbības. Preces pagaidu uzglabāšanā var pakļaut vienīgi tādām darbībām, kas paredzētas to saglabāšanai nemainītā veidā, bez ārējā izskata vai tehnisko īpašību pārveidošanas.
4.7. Preces atļauts novietot vai izkraut tikai noteiktajās pagaidu uzglabāšanas vietās.
4.8. Precēm, kas ievestas brīvajā zonā un brīvajā noliktavā, nepiemēro pagaidu uzglabāšanu.
4.9. Lai saņemtu muitas iestādes atļauju preču paraugu ņemšanai, preču valdītājs iesniedz muitas iestādē iesniegumu, kurā norāda šādas ziņas:
4.9.1. preču valdītāja rekvizītus;
4.9.2. preču uzglabāšanas vietu;
4.9.3. datumu, kad preces uzrādītas muitas iestādei;
4.9.4. pirmsmuitošanas dokumenta veidu un numuru;
4.9.5. transportlīdzekļa identifikācijas datus, ja preces pēc to novietošanas pagaidu uzglabāšanā nav izkrautas;
4.9.6. preču aprakstus.
4.10. Preču paraugu ņemšanas atļaujā muitas iestāde norāda preču daudzumu, kādu atļauts ņemt, kā arī paraugu ņemšanas kārtību katrā konkrētajā gadījumā.
4.11. Ja pēc preču analīžu veikšanas attiecīgie preču paraugi ir iznīcināti vai neatgriezeniski zaudējuši savas īpašības, muitas parāds nerodas. Lūžņiem vai atkritumiem, kas rodas pēc preču analīžu veikšanas, piemēro ārvalstu precēm noteikto muitas procedūru vai citu muitas režīmu, un tie atrodas muitas iestādes uzraudzībā tik ilgi, cik nepieciešams attiecīgās muitas procedūras vai cita muitas režīma piemērošanai.
4.12. Ja tiek konstatēta preču neatbilstība pirmsmuitošanas dokumentā norādītajām ziņām, preču valdītājs 48 stundu laikā pēc neatbilstības konstatēšanas iesniedz muitas iestādē neatbilstību apliecinošus dokumentus vai ziņas.
4.13. Precēm, kas novietotas pagaidu uzglabāšanā, piemērojamas normatīvajos aktos noteiktās zuduma normas.
4.14. Pagaidu uzglabāšanā esošajām precēm līdz Regulas Nr.2913/92 III daļas 4.nodaļā “Pienākums muitai pieteiktās preces pakļaut preču muitošanas vai izmantošanas režīmiem” 49.pantā minēto termiņu beigām piemēro noteiktu muitas procedūru vai citu muitas režīmu — pa jūru pārvietojamām precēm 45 dienu laikā, citādā veidā pārvietojamām precēm 20 dienu laikā.
4.15. Pagaidu uzglabāšana tiek pabeigta, kad muitas iestāde ir pieņēmusi muitas deklarāciju vai citu normatīvajos aktos paredzēto dokumentu, lai precēm piemērotu noteiktu muitas procedūru vai citu muitas režīmu.
4.16. Noformējot muitas deklarāciju, tajā norāda pirmsmuitošanas dokumenta veidu un numuru.
4.17. Pagaidu uzglabāšanā esošās preces, kurām noteiktajā termiņā nav piemērota noteikta muitas procedūra vai cits muitas režīms, saskaņā ar Regulas Nr.2913/92 III daļas 5.nodaļas “Preču pagaidu uzglabāšana” 53.pantu veic visus nepieciešamos pasākumus, ieskaitot preču pārdošanu, lai noregulētu situāciju ar precēm, kurām noteiktajos termiņos nav nokārtotas preču muitošanas vai izmantošanas režīmam nepieciešamās formalitātes.
1.pielikums
2.pielikums
Piezīmes
Muitas iestāde aizpilda ailes, kas apzīmētas ar burtiem, bet atbildīgā persona — ailes, kas apzīmētas ar cipariem.
1 Norāda veidlapas kārtas numuru attiecībā pret visām izmantotajām veidlapām (pirmsmuitošanas dokumenta veidlapām un pirmsmuitošanas dokumenta papildveidlapām). Piemēram, ja tiek uzrādīta pirmsmuitošanas dokumenta veidlapa un divas papildveidlapas, pirmsmuitošanas dokumenta veidlapas 2.ailē norāda 1/3, pirmās pirmsmuitošanas dokumenta papildveidlapas 2.ailē — 2/3, bet otrās papildveidlapas 2.ailē — 3/3.
2 Norāda kopējo preču veidu skaitu, kuru atbildīgā persona piesaka pirmsmuitošanas dokumentā (7.piezīme).
3 Norāda transportlīdzekļa veidu (piemēram, kuģis, lidmašīna) un identitāti (piemēram, norādot tā reģistrācijas numuru).
4 Ja ir vairākas iekraušanas valstis, norāda pēdējo.
5 Norāda juridiskās personas adresi un reģistrācijas numuru.
6 Norāda muitas iestādi, kurā atbildīgā persona iesniedz galvojumu.
7 Norāda preces veida kārtas numuru (2.piezīme).
8 Aizpilda, ja preces uz preču pagaidu uzglabāšanas vietu nogādātas, noformējot muitas procedūru — tranzīts.