"ES paplašināšanās ir Austrijas interesēs"
"Austrijas diplomātija arī turpmāk lielu izmanību pievērsīs izaicinājumiem, kas stāv priekšā Eiropas kontinentam." Ārlietu ministre Benita Ferero-Valdnere savā priekšvārdā 1999.gada gadskārtējam ārpolitikas ziņojumam atskatās uz galvenajiem punktiem "sarkanbaltsarkanās" koalīcijas ārpolitikā, kura lielākoties bija pievērsta Eiropai. 367 lappuses garajā ziņojumā, kas jau ir iesniegts izskatīšanai parlamenta Ārlietu komisijā, Eiropas jautājumiem ir atvēlēta plaša vieta.
Pagājušajā gadā nozīmīgu vietu ārpolitikā ieņēma kopīgā Eiropas valūta. Ferero-Valdnere atzīst, ka eiro ir iezīmējis "kvalitatīvu lēcienu Eiropas ekonomiskajā un politiskajā sasaitē". Tomēr eiro nav vis integrācijas procesa galapunkts, bet gan jauna procesa sākums, jo kopīgā valūta ilgākā laika termiņā veicinās pastiprinātu saimniecisko un nodokļu politikas sadarbību Eiropas Savienības iekšienē. Turklāt Agenda 2000 pieņemšana, Ferero-Valdneres vārdiem runājot, ir "viens no komplicētākajām reformu mēģinājumiem visā ES vēsturē", kas Austrijai daudzās jomās ir devusi pozitīvus rezultātus. Piemēram, Austrijas neto maksājumi ES budžetā līdz 2006.gadam "samazināsies par aptuveni ceturto daļu", ir nodrošināts Burgenlandes kā "1.mērķgrupas atbalstāmā reģiona" statuss; panākta iespēja pieņemt izņēmuma noteikumus Austrijas kalnu lauksaimniekiem.
1999.gads, kas iezīmējās ar lielām krīzēm Kosovā, Austrumtimorā un Čečenijā, pēc Ferero-Valdneres teiktā, ir radījis arī ievērojamu progresu ārējo attiecību jomā: "Amsterdamas līguma stāšanās spēkā ir devusi lielu ieguldījumu ES kopējās ārējās un drošības politikas efektivitātes paaugstināšanā un ES lomas un redzamības palielināšanā ārpasaulē". Piedevām atskaites gadā ES galotņu sanāksmē Helsinkos ir pieņemts "vēl viens vēsturisks lēmums": Malta, Rumānija, Slovākija, Latvija, Lietuva un Bulgārija, tā dēvētās "Noveau-Ins" valstis, tika uzaicinātas sākt konkrētas sarunas par iestāšanos ES, bet Turcijai piešķirts kandidātvalsts statuss. Līdz ar to uz iestāšanos Eiropas "piecpadsmitniekā" gaidot 13 kandidātvalstis. Pēc saviem apmēriem tas esot vēsturē vēl nepieredzēts pasākums, kura īstenošanai esot nepieciešami jauni instrumenti un kurš gala rezultātā ievērojami mainīšot visu Eiropas Savienības tēlu. "Gaidāmā jaunu dalībvalstu uzņemšana atbilst Austrijas politiskajām un ekonomiskajām interesēm," skaidri paziņo Austrijas ārpolitikas vadītāja. Dabiski, ka Austrijas valdība pirms paredzētās ES paplašināšanas iestāšoties arī par to, lai "tiktu ņemtas vērā Austrijas pamatotās saimnieciskās, sociāli politiskās un ekoloģiskās intereses."
"Die Presse"
— 2000.07.12.