"Paziņojums par konfliktu novēršanu"
"Neue Zūricher Zeitung"
— 2000.07.14.
G–8 dalībvalstu ārlietu ministri ceturtdien pieņēma paziņojumu par konfliktu novēršanu.
Viņi runāja par krīžu avotiem Austrumāzijā un par bruņošanās sacensību Dienvidāzijā. Dienas kārtībā, kuras punkti vairumā gadījumu tā arī palika bez būtiski jaunām atziņām, figurēja arī ANO reformas, kā arī virkne līgumu un pasākumu atbruņošanās un atomieroču limitēšanas īstenošanai.
Pirms G–8 valstu galotņu sanāksmes, kas Okinavā notiks no 21. līdz 23. jūlijam, Mijazaki tikās šo valstu ārlietu ministri. Jau pirms šīs tikšanās Vašingtona pārsteidza mājastēvus ar paziņojumu, ka, ņemot vērā Tuvo Austrumu miera sarunas, ārlietu ministres Madlēnas Olbraitas vietā ASV pārstāvēs Stroubs Talbots. Šī ziņa sabojāja garastāvokli Tokijā, kur ir nobažījušies par to, ka dēļ sarunām Kempdeividā ASV prezidents uz sarunām varētu neierasties.
Pasākumu plāns policijām
Ārlietu ministru sanāksmes beigās bija tikšanās ar attīstības valstu pārstāvjiem. Kā informēja Dienvidāfrikas ārlietu ministrs, kura valsts pašreiz ir pārņēmusi 118 nāciju kustības prezidentūru, sarunu centrā atradās jautājums, kā moderno informācijas tehnoloģiju varētu izmantot labklājības atšķirību samazināšanā visā pasaulē. Trešā pasaule atradās arī pasākumu plānā, ko ārlietu ministri pieņēma vardarbības ierobežošanai, jo teroristu un noziedznieku bandas bieži nesodīti piekopj tieši nabadzīgākajās valstīs. Turklāt runa bija nevis par tālejošām atbruņošanās iniciatīvām, bet par pasākumiem, kam drīzāk ir policejisks raksturs.
Paziņojumā G–8 vienojās par to, ka nerīkst eksportēt arī mazjaudīgos ieročus, ja pastāv risks, ka tos var izmantot agresijai pret citām valstīm. Tomēr to jūtami relativizē atļauja pārdot ieročus tad, ja tie kalpo "saņēmēja leģitīmajām aizsardzības un drošības vajadzībām".
Runājot par krīžu avotiem Austrumāzijā, ārlietu ministri solīja atbalstu abu Korejas valstu dialogam, Indonēzijas teritoriālās integritātes saglabāšanai un Austrumtimoras atjaunošanai.
Īsi pirms ārlietu ministru sanāksmes bilaterālajās sarunās starp Ziemeļkoreju un ASV atkal parādījās jauni šķēršļi, kad ziemeļkorejiešu sarunu delegācija raķešu būves pārtraukšanu saistīja ar miljardiem lielām skaidras naudas summām no amerikāņu puses.
Maz konkrēta
Mijazaki ārlietu ministri atkārtoti uzsvēra nepieciešamību pastiprināti vērsties pret kodolieroču izplatīšanu un iestājās par vispārēju līguma pret kodolieroču izplatīšanu (NPT) realizāciju. Šajā sakarībā NPT līgumu parakstīt tika aicinātas Indija un Pakistāna. Tāpat kopējā paziņojumā bija pieprasīta arī drīza un pilnīga otrās vienošanās par stratēģisko kodolieroču samazināšanu (START II) realizēšana un drīza sarunu pabeigšana par START III līgumu.
Nevarēja nepamanīt arī to, ka tur, kur tika skartas svarīgas dalībnieku intereses, tika noslēpumaini klusēts. Tas nozīmē, ka nekas nebija dzirdams par pašreiz notiekošajām Tuvo Austrumu sarunām, ka netika runāts par Krievijas ļaundarībām Kaukāzā, un, pats par sevi saprotams, visi no delikātām tēmām izvairījās arī Ķīnas perspektīvu dēļ.
Japāna jau pirms galotņu sanāksmes gatavošanas izteicās, ka ekskluzīvajā G–8 sanāksmē pretendē uzstāties kā Āzijas pārstāve, kas izraisīja Pekinas dusmas.