Par Rīgas Fondu biržas piecu gadu jubileju
Vakar, 25.jūlijā, pagāja tieši pieci gadi kopš Rīgas Fondu biržas pirmās tirdzniecības sesijas. Šajos gados apgrozījums ar biržā tirgotajiem vērtspapīriem bija 388,48 miljoni latu.
Kopš pirmās tirdzniecības sesijas ir audzis gan biržas apgrozījums, gan tirgoto vērtspapīru skaits. Tagad biržā tiek tirgotas 60 uzņēmumu akcijas un 28 prasījuma vērtspapīru emisijas. Biržas uzņēmumu kapitalizācija ir 336,04 miljoni latu un prasījuma vērtspapīru nominālvērtība — 279,44 miljoni latu. Piecu gadu laikā no divām bankām — "Sakaru bankas" un "Latvijas Unibankas", kuru brokeri strādāja pirmajā tirdzniecības sesijā, biržas biedru skaits pieaudzis līdz 15. Tās ir gan bankas, gan brokeru sabiedrības, kuras pārstāv gan vietējo, gan ārvalstu kapitālu — pārsvarā Igaunijas un Lietuvas.
Līdzīgi palielinājies arī tirdzniecības sesiju skaits — no vienas reizes nedēļā līdz piecām reizēm. Reizē ar sesiju biežumu palielinājies arī sesijas laiks. Patlaban tas ir četrarpus stundas — no 10.00 līdz 14.30. Biržas indeksi šajā laikā ir gan kāpuši, gan pazeminājušies. Piemēram, "Dow Jones RSE" indekss, kas 1996.gada 2.aprīlī bija 100 punkti, sasniedza savu vēsturiski augstāko vērtību — 508,73 punktus — 1997.gada 15.septembrī, bet zemāko — 70,16 punkti — 1999.gada 21.septembrī.
To, ka jaunai valstij ir vajadzīgs organizēts vērtspapīru tirgus un sava fondu birža, saprata jau deviņdesmito gadu sākumā, tūlīt pēc Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas. 1993.gada decembrī četras bankas kļuva par Rīgas Fondu biržas dibinātājām. Līdz aktīvas vērtspapīru tirdzniecības uzsākšanai pagāja vēl pusotra gada. Šajā laikā tika izraudzīts piemērots tirdzniecības modelis, kam par pamatu izvēlējās Parīzes biržas un Francijas Centrālā depozitārija piedāvāto sistēmu. Tas ir G–30 prasībām atbilstošs tirdzniecības modelis un cenu noteikšanas mehānisms.
Rīgas Fondu biržas Sabiedrisko attiecību departaments