Latvijas Bankas padomes lēmums Nr.114/4
Rīgā 2004.gada 9.septembrī
Par ““Ārējo ieguldījumu gada pārskata” sagatavošanas noteikumu” apstiprināšanu jaunā redakcijā
Latvijas Bankas padome nolemj:
1. Apstiprināt ““Ārējo ieguldījumu gada pārskata” sagatavošanas noteikumus” jaunā redakcijā (pielikumā).
2. Atcelt Latvijas Bankas padomes 2001.gada 13.septembra lēmumu Nr. 89/8 “Par ““Ārējo ieguldījumu gada pārskata” sagatavošanas noteikumu” apstiprināšanu”.
3. Noteikt, ka lēmums stājas spēkā ar 2005.gada 1.janvāri.
Latvijas Bankas prezidents I. Rimšēvičs
“Ārējo ieguldījumu gada pārskata” sagatavošanas noteikumi
“Ārējo ieguldījumu gada pārskats” izveidots ar mērķi saņemt informāciju, lai nodrošinātu valsts maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances sagatavošanu un publicēšanu atbilstoši starptautiskajiem standartiem un Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem.
““Ārējo ieguldījumu gada pārskata” sagatavošanas noteikumi” (tālāk tekstā — noteikumi) izstrādāti, pamatojoties uz Latvijas Republikas “Valsts statistikas likumu”, likumu “Par Latvijas Banku” un saskaņā ar Starptautiskā valūtas fonda “Maksājumu bilances rokasgrāmatas” piektā izdevuma prasībām.
1. LIETOTIE TERMINI
1.1. Pārskata sniedzējs uzņēmums — Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā reģistrēta juridiskā persona un juridisko vai fizisko personu apvienība, kas savā vārdā un peļņas gūšanas nolūkā veic jebkuru sistemātisku un pastāvīgu darbību par atlīdzību.
1.2. Nerezidenti — visas institūcijas, kas reģistrētas ārvalstīs, un privātpersonas, kuru mājsaimniecības atrodas ārpus Latvijas vai kuras ieradušās Latvijā uz laiku, kas īsāks par 1 gadu (izņēmums — studenti). Par nerezidentiem uzskatāmas arī ārvalstu diplomātiskās, konsulārās, starptautisko institūciju un citas oficiālās pārstāvniecības Latvijā.
1.3. Pārskata gads — kalendārais gads.
1.4. Tiešais investors — nerezidents, kura līdzdalība pārskata sniedzēja uzņēmuma pamatkapitālā ir 10% un vairāk.
1.5. Tiešo investīciju uzņēmums — nerezidents, kura pašu kapitālā pārskata sniedzēja uzņēmuma līdzdalība ir 10% un vairāk.
1.6. Citi nerezidenti — nerezidenti, kas nav tiešie investori un tiešo investīciju uzņēmumi.
1.7. Ārējie ieguldījumi — tiešās investīcijas, citi ārējie aktīvi un pasīvi, aprēķinātie procenti, dividendes par tiešajām investīcijām un citiem ārējiem aktīviem un pasīviem.
1.8. Tiešās investīcijas — tiešā investora ieguldījumi pārskata sniedzējā uzņēmumā, ja tiešā investora līdzdalība pārskata sniedzēja uzņēmuma pamatkapitālā ir 10% un vairāk, un pārskata sniedzēja uzņēmuma ieguldījumi tiešo investīciju uzņēmumā, ja pārskata sniedzēja uzņēmuma līdzdalība tiešo investīciju uzņēmuma pašu kapitālā ir 10% un vairāk.
1.9. Citi ārējie aktīvi un pasīvi — aktīvi, kas saistīti ar citiem nerezidentiem, cita nerezidenta ieguldījumi pārskata sniedzēja uzņēmuma pamatkapitālā un citas saistības, kas saistītas ar citiem nerezidentiem.
2. PĀRSKATA SAGATAVOŠANA
2.1. “Ārējo ieguldījumu gada pārskatu” (1-MB; UPDK 0620549; 1. pielikums; tālāk tekstā — pārskats) sagatavo pārskata sniedzēji uzņēmumi, kuriem ir ārējie ieguldījumi un kuri iekļauti izlases apsekojumā.
2.2. Latvijas Bankas Statistikas pārvaldes Maksājumu bilances statistikas daļa rakstiski informē pārskata sniedzēju uzņēmumu par tā iekļaušanu izlases apsekojumā.
2.3. Pārskatu sagatavo:
2.3.1. papīra dokumenta veidā divos eksemplāros un vienu no tiem iesniedz Latvijas Bankai, bet otru glabā pārskata sniedzējā uzņēmumā vai
2.3.2. elektroniskā veidā (saskaņā ar Latvijas Bankas “Elektroniskā veidā iesniedzamo nebanku statistisko dokumentu sagatavošanas un iesniegšanas noteikumu” prasībām) un to pirms iesniegšanas Latvijas Bankai saglabā pārskata sniedzēja uzņēmuma datorā vai izdrukā un saglabā papīra dokumenta veidā.
2.4. Pārskatā summas uzrāda atbilstoši to bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā ietvertajai vērtībai veselos latos, bet īpatsvaru — veselos procentos.
2.5. Iekļaujot pārskatā informāciju par aizņēmumiem, tajā uzrāda tikai tos aizņēmumus, kurus pārskata sniedzējs uzņēmums tieši saņēmis no nerezidenta.
2.6. Kā ilgtermiņa aktīvus un saistības pārskatā uzrāda aktīvus un saistības, kuru sākotnējais termiņš ir ilgāks par 1 gadu, bet kā īstermiņa aktīvus un saistības — aktīvus un saistības, kuru sākotnējais termiņš ir līdz 1 gadam (ieskaitot).
2.7. Latvijas Bankas Statistikas pārvaldes Maksājumu bilances statistikas daļa sniedz konsultācijas par pārskata sagatavošanu.
2.8. Ja pārskatā bijusi kļūda, pārskatu iesniedz atkārtoti, iekļaujot tajā visu informāciju.
3. PĀRSKATA IESNIEGŠANA
3.1. Pārskatu iesniedz papīra dokumenta veidā Latvijas Bankas Statistikas pārvaldei K. Valdemāra ielā 2a, Rīgā, LV-1050, vai elektroniskā veidā Latvijas Bankai saskaņā ar Latvijas Bankas “Elektroniskā veidā iesniedzamo nebanku statistisko dokumentu sagatavošanas un iesniegšanas noteikumu” prasībām līdz pārskata gadam sekojošā gada 25.janvārim.
4. INFORMATĪVĀ ATSAUCE UZ EIROPAS SAVIENĪBAS NORMATĪVAJIEM DOKUMENTIEM
4.1. Noteikumos iekļautas prasību normas, kas izriet no Eiropas Centrālās bankas vadlīnijām Nr.ECB/2004/15 “Par Eiropas Centrālās bankas statistisko pārskatu sniegšanas prasībām maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances statistikas jomā un starptautisko rezervju šablonu” un rekomendācijas Nr. ECB/2004/16 “Par Eiropas Centrālās bankas statistisko pārskatu sniegšanas prasībām maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances statistikas jomā un starptautisko rezervju šablonu”.