"Maskavai tikai parādu atlikšana"
"Die Welt"
— 2000.07.24.
Krievija tiek pieņemta kā līdztiesīgs partneris G–8 grupā. Putins ir "pašapzinīgs, taču ne kareivīgs".
Kā gan patiesībā sauc galotņu konferenci, kas svētdien beidzās Japānas dienvidu salā Okinavā — G–7 vai G–8? Vācijas kancleram tas vairs nav nekāds jautājums. Viņš uzskata, ka nākotnē pirms G–8 valstu tikšanās vairs nav nepieciešama atsevišķa neformāla G–7 valstu vadītāju tikšanās. Tas bija agrāk, kad Krievija tika izslēgta no sarunu iepriekšējā raunda , kurā piedalījās Vācija, Lielbritānija, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda un ASV. Tā notika arī šoreiz.
"Okinava bija galotņu sanāksme, kurā Krievija tika pilnībā integrēta," teica kanclers Japānas galotņu konferences noslēgumā. "Arī mēs tur esam pielikuši savu roku," kanclers nepārprotami norādīja uz savu "krusttēva" lomu Krievijai. Krievijas iesaistīšana G–8 grupā jau sen bija viena no augstākajām Vācijas prioritātēm. Tagad arī citu septiņu industriāli attīstītāko valstu vadītāji acīmredzami atbalsta Šrēdera nostāju. Okinavā vairs nebija dzirdamas nedz domstarpības, nedz arī pretošanās pret jaunpienācējas Krievijas uzņemšanu, kas kopš 1991.gada tika uzaicināta kā viesis un kopš diviem gadiem tika uzskatīta kā otrās šķiras dalībvalsts G–8 valstu sanāksmēs.
Kanclers Šrēders atzinīgi izteicās par savu krievu kolēģi, norādīdams, ka pirmām kārtām tas esot bijis Vladimira Putina panākums. Krievijas prezidents esot izturējies "pašapzinīgi, taču ne kareivīgi". Iespējams, ka tam par iemeslu bija arī fakts, ka Okinavā netika runāts par karu Čečenijā. Taču Putins pārsteidza visus ar saviem izteikumiem par citu konfliktu. Viņš signalizēja Rietumvalstu vadītājiem, cik zemu viņš vērtē Slobodanu Miloševiču. Ja spriedze starp Serbiju un Melnkalni palielināšoties, tad Krievija būšot gatava "ciešā sadarbībā palīdzēt, lai novērstu [militāru] eskalāciju Dienvidslāvijā. Par šo nostāju informēja vācu valdības aprindās.
Putins atšķīrās no sava priekšgājēja Jeļcina, kas ar grūtībām izteica jau iepriekš formulētas frāzes, ar savu brīvo izteiksmes veidu. Viņš panāca perspektīvas maiņu arī satura ziņā, ar to liekot pārējiem galotņu konferences dalībniekiem pieņemt viņu kā patiesu partneri. Šrēders vakar varēja atgriezties Berlīnē divkārt apmierināts, jo sanāksmē tika apspriests arī jautājums par Krievijas parādu nastu.
Bundeskanclers Okinavā lika saprast, ka viņš nepiekrīt parādu atlaišanai. Oficiāli viņš runāja par Krieviju kā par valsti, kura sakarā ar augušo gāzes cenu un saimniecisko atlabumu ir panākusi saimniecisko izaugsmi 5 procentu apmērā. Tomēr neoficiāli bija skaidrs, ka Vācijas valdība ir galvenais Krievijas kreditors un līdz ar parādu atlaišanu kļūtu par galveno cietēju. Krievi ir parādā Vācijai 60 miljardu marku. Un ikviena marka, kas tiktu atlaista no parāda, Vācijas 2001.gada budžetā radītu mīnusus.
Arī Putins varēja atgriezties mājās apmierināts, jo vācieši Okinavā piekrita parādu atmaksas atlikšanai. Šīs nedēļas vidū abu valstu finansu ministriem ir jātiekas, lai parakstītu attiecīgu vienošanos, Šrēders paziņoja svētdien pēc dārgām brokastīm ar Putinu viņa viesnīcā.
Saskaņā ar vienošanos Krievija, kas ir "mantojusi" agrākos Padomju Savienības kredītus, tiek atbrīvota no apmēram 8 miljardu marku samaksas līdz 2016.gadam. Patiesībā viena daļa šo veco parādu bija jānomaksā jau 1999.gadā, bet pārējā daļa jānokārto 2000.gadā. Tagad cieņā celtais G–8 dalībnieks ir saņēmis 15 gadu maksājumu termiņa atlikšanu.
Vulfs Šmīze