• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Gadsimta atklājumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.07.2000., Nr. 272/274 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9399

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Kāds "loks" draud pasaulei?"

Vēl šajā numurā

28.07.2000., Nr. 272/274

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Gadsimta atklājumi’’

"Subbota"

— 2000.07.07.

1941

Čikāgā un Losalamosā (ASV) sākas "Manhetenas projekta" īstenošana (ar atombumbas radīšanu saistīti pētījumi).

 

1942

ASV tiek izgudrota magnetofona lente. Amerikāņu zinātnieki rada pirmo elektronisko datoru ENIAC.

 

1943

Lielbritānijā hronisku slimību ārstēšanai sekmīgi lieto penicilīnu.

 

1944

Vāciešu okupētajā Nīderlandē V.J.Kolfs izgudro "mākslīgo nieru’’ aparātu.

 

1946

PSRS tiek iedarbināts pirmais kodolreaktors. ASV atklāj pirmo drive-in banku, kuras pakalpojumus var izmantot pa speciālu lodziņu, neizkāpjot no automašīnas.

 

1947

ASV lidmašīna pirmoreiz pārsniedz virsskaņas ātrumu.

 

1948

Šveiciešu fiziķis Ogists Pikārs konstruē batiskafu dziļūdens pētījumiem okeānā. ASV ilgstoši ceļojumi ar automobili kļūst ērtāki pēc gaisa kondicionētāja izgudrošanas.

 

1950

ASV sākas regulāras krāsu televīzijas pārraides.

 

1942.gads. T krekliņš. ASV

1942.gadā ASV jūras flotē tika izdota instrukcija, ka jūrniekiem zem virskrekla jāvalkā balts kokvilnas krekliņš T burta formā, ar īsām piedurknēm. Jūrnieki tūdaļ pat to nodēvēja par T krekliņu ( T-shirt ) un tā iecienīja, ka sāka nēsāt virskrekla vietā — galvenokārt, protams, tādēļ, ka tajā tērpts muskuļots torss stipri ietekmēja vājo dzimumu.Kara beigās parādījās T krekliņi ar karaspēka daļu numuriem — šie pirmie uzraksti bija pirmsākums visiem tagadējiem krekliņu uzrakstiem. Bet 1950.gadā, kad uz ekrāna baltos krekliņos parādijās ‘’beziemesla dumpinieki’’ Marlons Brando un Džeimss Dins, T krekliņus sāka vilkt visi jaunieši.

 

1942.gads. Mīkstais tualetes papīrs. Lielbritānija

Gadsimta sākumā skaļi runāt par tualetes papīru kautrējās: patērētāji neapsprieda tā kvalitāti, komivojažieri nepiedāvāja, bet avīzes un žurnāli nereklamēja. To pārdeva aptiekās. Līdz četrdesmitajiem gadiem briti, tāpat kā visa pasaule, tualetēs lietoja cietu un ne pārāk labi uzsūcošu papīru, uzskatīdami to par pilnīgi normālu lietu. Taču, kad 1942.gadā parādījās mīkstā tualetes papīra rullīši Andrex, viņi saprata, ka arī šeit komforts ir svarīgs. Pirmā Andrex telereklāma tika pārraidīta tikai 1972.gadā: zīmēts kucēns steidzās uz tualeti ar reklamējamās preces rullīti...

 

1946.gads. Kredītkarte. ASV

Kredītkaršu izplatību 20.gadsimta beigās izraisīja banku investīciju pieaugums elektroniskajās samaksas pārskaitīšanas sistēmās. Par bezskaidras naudas norēķina priekšteci kļuva norēķinu karte, ko ASV ieviesa jau divdesmitajos gados, sākumā tikai tehniskās apkopes stacijās un viesnīcās, bet pēc tam arī veikalos. No mūsdienu kredītkartes tā atšķīrās ar to, ka prasīja pilnīgu ikmēneša norēķinu. 1946.gadā Ņujorkas Flatbush National Bank ieviesa sistēmu Charg-it , kas apvienoja kredītu un bezskaidras naudas norēķinu. 1959.gadā Kalifornijā parādījās BankAmericard (1976.gadā pārdēvēta par Visa ), bet tūliņ pēc tās — Mastercard .

 

1946.gads. Bikini. Francija

Otrā pasules kara laikā ASV valdība samazināja tekstilražošanu civilām vajdzībām: auduma daudzums peldkostīmiem samazinājās gandrīz desmitkārtīgi. Amerikāņu modelētāji pieņēma izaicinājumu un izgrieza vienlaidu peldkostīma vidusdaļu. Pēc kara stafetes kociņu pārņēma francūzis Žaks Haims, 1946.gadā piegriezdams divdaļīgu peldkostīmu Atome (tik ļoti mazs tas bija). Bet viņa konkurents franču avioinženieris Luijs Reārs Parīzes modes skatē demonstrēja peldkostīmu Bikini (par godu Bikini atolam, kurā ASV rīkoja atombumbas izmēģinājumus). Atšķirībā no deviņdesmito gadu supermodeļiem 1946.gadā demonstrēt tādu ‘’bumbu’’ skaitījās nepieklājīgi, un neviena profesionāla modele neapņēmās to darīt. Reāram bija jāgriežas pie Casino de Paris dejotājas Mišlēnas Bernardini.

 

1946.gads. Momentuzņēmumu fotoaparāts. ASV

28 gadus vecais Edvīns H.Lends The Polaroid Corporation nodibināja trīsdesmito gadu beigās. Tā ražoja saulesbrilles un polarizējošus filtrus. 1943.gadā Lends fotografēja savu meitu, un tā ievaicājās: "Bet kāpēc nevar tūliņ ieraudzīt bildīti?’’ Lends aizrāvās ar šo ideju, un pēc pieciem gadiem kompānija izlaida Polaroid 95 — pirmo momentuzņēmumu fotoaparātu. 1976.gadā konkurējošā firma Kodak izlaida savu ‘’polaroīdu’’. Lends iesūdzēja Kodak tiesā un uzvarēja: kompānija atguva ekskluzīvas tiesības un saņēma miljardu dolāru kompensāciju par kaitējumu.

 

1947.gads. Elektriskā ģitāra. ASV

Jau divdesmitajos gados ar skaņu eksperimentējošie ASV džezmeņi un blūzmeņi ar visādiem amatnieciskiem paņēmieniem saviem instrumentiem kabināja klāt pastiprinošus radiomikrofonus. Pirmo elektroģitāru, kurai pastiprinātājs bija piestiprināts tieši pie stīgām, 1947.gadā izgatavoja Pols Bigsbijs. Nākamajā gadā Leo Fenders izlaida savu pirmo elektoģitāru Broadcaster. Freda Takarasa leģendārā Fender Stratocaster parādījās tikai 1954.gadā. Tās parādīšanās lielā mērā ietekmēja tikko dzimušā rokenrola attīstības ceļus. Bet pati ģitāra pārvērtās par spēcīgu seksualitātes simbolu — ne tik daudz skaņas dēļ, kā tās turēšanās dēļ. Bet ģitārists to turēja kā Tompsona automātisko ložmetēju (tādēļ ģitāristus iesauca par tommibojiem).

 

1947.gads. Mikroviļņu krāsns. ASV

1947.gadā amerikāņu Raytheon Company nolēma izmantot ēdienu gatavošanā elektomagnētiskos viļņus. Pirmie mikroviļņu krāsns modeļi tirgū parādījās 1947.gadā. Tiem bija ietekmīgi gabarīti: augstums — 1,6 m, svars — 350 kg, un viss šis prieks maksāja 5000 dolāru. Atsķirībā no parasatās krāsns mikroviļņu krāsnī produkts izcepas viscaur.

 

1947.gads. Liekās skropstas. ASV

Četrdesmitajos un piecdesmitajos gados Dēvids un Ēriks Elioti strādāja par grimmētājiem Holivudā. Viņu klientes bija tādas ekrāna dievietes kā Elizabete Teilore un Sofija Lorēna. Tā kā uz lielā ekrāna acīm vienmēr tikusi pievērsta palielināta uzmanība, 1947.gadā brāļi izdomāja mākslīgās skropstas, kas kinozvaigžņu sejas padarīja daudz izteiksmīgākas. Kinoskatītājas, kas vienmēr centušās atdarināt kinozvaigznes, pieprasīja tādas skropstas arī sev, un Elioti viņu vajadzībām izlaida lipīgu josliņu ar ‘’skropstām’’ Eylure . Starp citu, Ēriks Eliots izdomāja arī uzliekamos nagus.

 

1948.gads. Kalašņikova automāts. PSRS

Konstruktors Mihails Kalašņikovs pilnveidoja savu pazīstamo automātu. Kopš šī brīža saražoti vismaz 70 miljoni šo primitīvo un tehnoloģiski atpalikušo, bet sarežģītos apstākļos nevainojamo ieroču. AK vēl tagad ir labākais karavīru personiskais ierocis daudzās pasaules armijās.

1948.gads. Televīzijas sarunu šovs. ASV

Viss sākās 1948. gadā ar NBC muzikālo televīzijas apskatu Garroway Large — tā vadītājs Deivs Gerovejs studijā nepiespeisti sarunājās ar uzaicinātajiem dziedātājiem un mūziķiem. Nākamajos desmit gados televīzijā parādījās daudz sarunu šovu, uz kuriem uzaicināja tikai labi pazīstamus cilvēkus. 1970.gadā Fils Donahjū pirmoreiz organizēja talk-show ar skatītāju līdzdalību studijā. Šis raidījums pārspēja visus popularitātes rekordus. Visilgākais sarunu šovs pasaulē ir īru kanāla RTE1 raidījums Late Late Show , ko vada Gejs Birns. Tas sākās 1962.gada 6.jūlijā (bija ieplānoti tikai astoņi raidījumi) un turpinās vēl šodien.

 

1949.gads. Krosa kurpes. Vācija

Mūsdienu treniņapavu jeb krosa kurpju aizsākums ir skriešanais domātie sporta apavi Three Stripes, kuru dizainu 1949.gadā izdomāja Ādolfs Daslers. Brāļi Ādolfs un Rūdolfs Dasleri sāka ražot futbola zābakus un naglu kurpes jau pirms Otrā pasaules kara. 1948.gadā brāļi izšķīrās: Ādolfs nodibināja kompāniju Addas (vēlāk Adidas ), bet Rūdolfs — Puma .

 

1949.gads. Matu laka. ASV

Kad amerikāņu kompānija ‘’Kiquinet Corp’’. izlaida savu pirmo matu lakas aerosolu, tas sieviešu frizūru nozarē izraisīja revolūciju. Tagad mati savu sakārtojumu varēja saglabāt visu dienu. 1953.gadā matu laka kļuva par pārdošanas rekordisti, apsteidzot dezodorantus, iedeguma krēmus, smaržas un šampunus.

Sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses analīzes nodaļu

"LV" nozares redaktors GINTS MOORS

a

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!