• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Kā varasvīri ārzemju radiobalsis apkaroja. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.10.2004., Nr. 163 https://www.vestnesis.lv/ta/id/95008

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Eiropas Parlaments sniedz atzinumus par jauno Komisiju

Vēl šajā numurā

14.10.2004., Nr. 163

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Kā varasvīri ārzemju radiobalsis apkaroja

Jānis Riekstiņš, Latvijas Valsts arhīva vecākais referents

Nobeigums. Sākums “LV”, 13.10.2004.

Izvilkums no LPSR Valsts drošības ministrijas
lēmuma par Elfrīdas Jansones arestu

“Apstiprinu” Latvijas PSR valsts drošības ministrs
ģenerālmajors /Noviks/* 1951.gada 27.aprīlī
“Sankcionēju” LPSR prokurors**
Rīga, 1951.gada 27.aprīlī

Lēmums (par arestu)

LPSR, Priekule, 1951.gada 26.aprīlī

Es, Latv. PSR VDM Priekules rajona daļas priekšnieka vietnieks – vecākais leitnants Vasins, izskatījis materiālus par Elfrīdas Sīmaņa meitas Jansones, dzimušas 1921.gadā Liepājas apriņķī, tagad dzīv. Priekules rajona Vaiņodes pagastā, latvietes, bezpartijiskas, ar 6 klašu izglītību, neprecējušās, netiesātas, strādāja par telefonisti Vaiņodes sakaru daļā, dzīvo: Priekules rajona Veldas ciema “Dzidrās”, noziedzīgu darbību
konstatēju:
Jansone, strādājot par telefonisti Vaiņodes sakaru daļā, caur Vaiņodes radiomezglu translē pretpadomju satura radiopārraides, kuras ir vērstas pret partiju un padomju valdību. Maskavas un Rīgas raidījumu vietā viņa translē “Amerikas balss” pārraides no Ņujorkas.
Liecinieks Nikolajs Maksima dēls Okuņevs 1951.gada 16.aprīļa pratināšanā liecināja: “(..) Vaiņodes radiomezgls Vaiņodes iedzīvotājiem raida amerikāņu pretpadomju propagandu. Arī es esmu Vaiņodes radiomezgla abonents. Šā gada 11.aprīlī no pulksten 6 rītā tika paziņots, ka runā taisnīgā “Amerikas balss” no Ņujorkas. Tika ziņots, ka Amerika īsteno taisnīgu politiku, bet Padomju Savienība īsteno netaisnīgu politiku. Tika slavināta amerikāņu karaspēka uzvara Korejas frontē un runāts par to, ka Padomju Savienības valdība izmanto vergu darbu, ceļot kanālus un lielas elektrostacijas. Visus tos apmelojumus, kuri tika raidīti no radiomezgla, es neatceros, bet pārraide ilga apmēram stundu (..). Papildinu, ka 1951.gadā, bez jau minētā gadījuma, man vēl divas reizes iznāca klausīties “Amerikas balsi” no Vaiņodes radiomezgla (..).
(..) Liecinieks Makars Grigorija dēls Solomins 1951.gada 17.aprīļa pratināšanā liecināja: “(..) Apmēram 1951.gada 8. vai 9.aprīlī starp pulksten 6 un 7 no rīta mana sieva man paziņoja: “Klausies, pa radio raida pārraidi no Ņujorkas krievu valodā. Es sākumā nenoticēju, taču, paklausījies radio, skaidri dzirdēju vārdus: “Runā Amerikas balss”, bet pēc tam visdažādākos melīgos izdomājumus par partiju un padomju valdību.
1951.gada 11.aprīlī pulksten 6 no rīta es un mana sieva no jauna izdzirdējām radiopārraidi no Ņujorkas krievu valodā. Radioraidījumam bija klaji izteikts pretpadomju raksturs. Pārraide ilga apmēram 45 minūtes (..).”
Par savu noziedzīgo darbību E.S.Jansone 1951.gada 26.IV liecināja:
“(..) 1950.gada beigās, kādā mēnesī un datumā, es neatceros, apmēram 12 naktī es ieslēdzu ārzemju radiostaciju, bet, kādu konkrēti radiostaciju es ieslēdzu, to es nezināju, bet vēlāk uzzināju, ka pārraide bija no Ņujorkas (..).
(..) Kad es ieslēdzu ārzemju radiostaciju, es aizmirsu izslēgt radiotīklu, tādā veidā pārraide no Ņujorkas tika translēta pa Vaiņodes radiomezglu (..).
(..) 1951.gada 11.aprīlī apmēram pulksten 6 no rīta es ieslēdzu Rīgas radiostaciju, kura apmēram 25 minūtes raida pārraidi no Maskavas. Pēc apmēram 30 minūtēm es pārbaudīju pārraidi un izdzirdēju radioraidījumu krievu valodā, bet tajā laikā raidījumam vajadzēja būt latviešu valodā. Tad es sapratu, ka esmu ieslēgusi citu radiostaciju, bet, kādu konkrēti, es nezinu. Pēc tam es pārslēdzu uz Rīgas radio staciju (..).”
Pamatojoties uz teikto, nolēmu
Elfrīdu Sīmaņa meitu Jansoni (..) pakļaut arestam un kratīšanai.

LPSR VDM Priekules rajona daļas priekšnieka vietnieks vecākais leitnants Vasins

“Piekrītam”:

LPSR VDM Priekules rajona daļas priekšnieks
kapteinis
Živilovs
LPSR VDM 5.daļas priekšnieks majors Ļevkovičs***

LVA, 1986.f., 2.apr., P-6832.l., 6., 7., 8.lp. Oriģināls.

Tulkojums no krievu valodas

* apstiprinājis A.Novika vietnieks. Paraksts – nesalasāms

** paraksts nesalasāms
*** parakstījis 5.daļas priekšnieka vietnieks. Paraksts – nesalasāms

LPSR Augstākās tiesas krimināllietu tiesas kolēģijas
spriedums E.Jansones apsūdzības lietā

Noraksts, lieta Nr.0068

Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas vārdā
Latvijas PSR Augstākās tiesas krimināllietu
tiesas kolēģija šādā sastāvā: priekšsēdētājs: Kirre;
tautas piesēdētāji: Liepnieks un Bauers ar sekretāru
Vallenčuku, piedaloties prokuroram Fridrihsonam, aizstāvim Kusinam

1951.gada 15.augustā slēgtā tiesas sēdē Rīgā, caurskatot lietu par Jansons Elfrida Simaņa m., dzimusi 1921.gadā, Vaiņodes pagastā, Liepājas apriņķī, Latvijas PSR, pēc tautības latviete, PSRS pilsone, pēc nodarbošanās kalpotāja, neprecējusies, ar zemāko izglītību, bezpartijiska, netiesāta, pēc KK 58. – 10.p., 1.d.
Ar tiesājamās Jansons, liecinieku – Okuņeva, Tilibs, Solomins un Krievs – liecībām tiesas un iepriekšējās izmeklēšanas laikā un visiem lietā esošiem materiāliem Latvijas PSR Augstākās tiesas krimināllietu tiesas kolēģija atzina, ka tiesājamā Jansons, strādājot par telefonisti Vaiņodes sakaru nodaļā un apkalpojot radiomezglu, 1951.gadā divas reizes translējusi radiostacijas “Amerikas balss” raidījumus. Sevišķi ilgi šo pretpadomju raidījumu turpinājusi 1951.gada 11.aprīļa rītā.
Ņemot vērā izteikto, Latvijas PSR Augstākās tiesas krimināllietu tiesas kolēģija atzina Jansons par vainīgu pēc KK 58.–10.p. 1.d. un, vadoties no KPK [Kriminālprocesa kodeksa] 319. un 320.p.p.,
nosprieda:
Jansons Elfridu Simaņa m. pēc KK 58.–10.p. 1.d. notiesāt ar brīvības atņemšanu labošanas darbu nometnē uz astoņiem (8) gadiem ar tiesību atņemšanu pēc KK 31.p. “a”, “b”, un “c” p.p. uz trīs (3) gadiem.
Soda mēra izciešanas laiku, ieskaitot atrašanos apcietinājumā iepriekšējās izmeklēšanas laikā, Jansons Elfridai Simaņa m. skaitīt no 1951.gada 27.aprīļa.
Spriedums galīgs un kasācijas kārtībā nav pārsūdzams.

Priekšsēdētājs Kirre

Tautas piesēdētāji Bauers, Liepnieks

Noraksts pareizs: LPSR Augstākās tiesas loceklis Kirre

LVA, 1986.f., 2.apr., P-6832.l., 130.lp. Noraksts

LPSR Augstākās tiesas prezidijs pēc PSRS ģenerālprokurora vietnieka protesta, piemērojot PSRS Augstākās Padomes Prezidija 1953.gada 27.marta dekrētu “Par amnestiju”, E.Jansoni no ieslodzījuma atbrīvoja 1954.gada 29.decembrī.

LKP CK propagandas un aģitācijas daļas
vadītāja I.Veselova izziņa par “Amerikas balss”
raidījumu klausīšanos Jēkabpils rajona
Salas ciema kolhozā “Vārpa”

Stingri slepeni

Izziņa par “Amerikas balss”
raidījumu klausīšanās faktu pa kolhoza “Vārpa” radiotranslācijas tīklu

Ir noskaidrots, ka š.g. (1960.gada – J.R.) augustā pa Jēkabpils rajona kolhoza “Vārpa” radiotranslācijas tīklu bija dzirdamas radiostacijas “Amerikas balss” pārraides vispirms latviešu, bet pēc tam krievu valodā.
Tiesa, šo pārraidi klausījās tikai daži cilvēki, pie tam dzirdamība bija slikta. Taču šis fakts rada trauksmi.
Kolhozā “Vārpa” ir 57 radiopunkti, taču visiem abonentiem nav radioreproduktoru, un tamdēļ daļa kolhoznieku, lai noklausītos translācijas tīkla pārraides, izmanto parastos radiouztvērējus, ieslēdzot tos translācijas tīklā. Tas dod iespēju noklausīties radiotīkla pārraides, neieslēdzot uztvērēju. Bet, ja ieslēdz uztvērēju un nostāda to uz kādas radiostacijas uztveršanu no ētera, tad šo staciju var dzirdēt translācijas tīkla tuvākajos punktos. Ir jānorāda, ka radiouztvērēju pieslēgšana kolhoza translācijas tīklam ir izplatīta parādība. Tos, kā likums, ieslēdz, lai spēlētu plates.
“Amerikas balss” klausīšanās faktu kolhozā “Vārpa” apsprieda Latvijas KP Jēkabpils rajona komitejas birojs, taču Latvijas KP CK propagandas un aģitācijas daļa uzskata par nepieciešamu vērst visu partijas komiteju uzmanību uz kontroles pastiprināšanu pār vietējo radiotranslācijas mezglu darbību un iesniedz priekšlikumus šajā jautājumā.

Latvijas KP CK propagandas

un aģitācijas daļas vadītājs Veselovs*

LVA, PA-101.f., 23.apr., 51.a.l., 384.lp. Oriģināls.

Tulkojums no krievu valodas

* Šo dokumentu parakstījis cits LKP CK darbinieks. Paraksts – nesalasāms

Par šo faktu plašu “specziņojumu” LKP Centrālajai komitejai 1960.gada 18.augustā iesniedza LPSR Valsts drošības komitejas priekšsēdētājs J.Vēvers. Jautājumu par “Amerikas balss” radiopārraižu klausīšanos Jēkabpils rajona kolhozā “Vārpa” 1960.gada 27.septembrī izskatīja LKP CK birojs. Biroja sēdes nobeigumā LKP CK 1.sekretārs A.Pelše rezumēja: “Ir jāpieņem lēmums. Varbūt tā otrajā punktā vajadzētu ierakstīt – uzdot partijas rajona komitejām pastiprināt kontroli un nepieļaut iespēju klausīties. Arī uz vietām jāievieš kārtība. Partijas organizācijas atbild par visu, kas notiek uz vietas.”

LKP CK lēmums par radiostacijas “Amerikas balss”
raidījumu klausīšanās faktu Jēkabpils rajona
kolhozā “Vārpa”

Stingri slepeni (no sevišķās mapes)

Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas lēmums

LKP CK biroja Protokols Nr.33 §30, 1960.gada 27.septembrī

Par radiostacijas “Amerikas balss”
pārraižu klausīšanās faktu pa Jēkabpils rajona
kolhoza “Vārpa” radiotranslācijas tīklu (b.b. Ratnieks, Cirsis, Pavlovs, Veselovs, Pelše)

Š.g. 2. un 3.augustā dažās Jēkabpils rajona kolhoza “Vārpa” kolhoznieku mājās pa kolhoza translācijas tīklu bija dzirdama radiostacijas “Amerikas balss” pārraide. Tas notika tamdēļ, ka Jēkabpils rajona partijas komiteja, kolhoza “Vārpa” partijas pirmorganizācija nenokārtoja nepieciešamo kontroli pār kolhoza radiomezgla un radiotranslācijas tīkla darbu, neveic pienācīgu audzināšanas darbu kolhoznieku vidū, lai paaugstinātu viņu politiskās modrības līmeni, nepietiekami atmasko imperiālistisko valstu un vispirms Amerikas Savienoto Valstu agresīvo politiku un melīgo propagandu.
Latvijas KP CK birojs nolemj:
1. Uzdot Jēkabpils rajona partijas komitejai un lauksaimniecības arteļa “Vārpa” partijas pirmorganizācijai visīsākajā laikā ieviest nepieciešamo kārtību kolhoza radiotranslācijas tīkla ekspluatācijā, paaugstināt komunistu, komjauniešu un visu lauksaimniecības arteļa biedru revolucionāro modrību, noteiktā veidā atmaskot imperiālistisko valstu un vispirms Amerikas Savienoto Valstu agresīvo politiku un melīgo propagandu, parādīt darbaļaužu patiesos dzīves apstākļus, kapitālistiskās sabiedrības morāli un tikumus.
2. Uzdot partijas pilsētu un rajonu komitejām, partijas pirmorganizācijām pastiprināt vietējo radiotranslācijas tīklu kontroli, plaši izmantot tos politiskās audzināšanas un kultūrmasu darba veikšanai iedzīvotāju vidū.
Pievērst uzmanību buržuāziskās ideoloģijas, imperiālisma šķiriskās būtības atmaskošanai, plaši propagandēt sociālistiskās sistēmas pārākumu pār kapitālistisko.

Latvijas KP CK sekretārs A.Pelše

LVA, PA, 101.f., 23.apr., 51a l., 71.lp. Oriģināls.

Tulkojums no krievu valodas

Izvilkums no LKP CK biroja lēmuma
par kontrpropagandas uzlabošanu

Stingri slepeni (no sevišķās mapes)

Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas lēmums

LKP CK biroja Protokols Nr.33 §29 1960.gada 27.septembrī

Par kontrpropagandas uzlabošanu republikā
(b.b. Ratnieks, Blūms, Miglinieks, Voss, Pelše)

Lai uzlabotu kontrpropagandu republikā, Latvijas KP CK birojs nolemj:
(..) 5. Uzdot Valsts drošības komitejai (b. Vēvers) un LPSR Sakaru ministrijai (B.Aleksandrovs, līdz š.g. 15.novembrim organizēt ārzemju radiopārraižu latviešu valodā magnetofona ierakstīšanas punktu, lai saņemto materiālu izmantotu prese un radio orgānu kontrpropagandas darbā. (..)

Latvijas KP CK sekretārs A.Pelše

LVA, PA-101.f., 23.apr., 51a l., 68., 69.lp. Oriģināls.

Tulkojums no krievu valodas

DOKUMENTS01.PNG (179327 bytes)

 

 

DOKUMENTS02.PNG (145412 bytes)

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!