Sargājot un ārstējot jūru
Aizvadītās nedēļas nogalē Daugavā bija noenkurojusies NATO atmīnēšanas kuģu eskadra. NATO jūras atmīnēšanas kuģu vienības komandieris komandkapteinis Pērs Kartvets 22.oktobrī uz norvēģu kuģa “Vidar” sarīkoja preses konferenci, bet sestdien un svētdien septiņi eskadras kuģi bija apskatāmi interesentiem.
NATO pretmīnu eskadras kuģi Foto: Andris Kļaviņš |
No Ziemeļatlantijas līdz Vidusjūrai
Mīnu mednieki vai dažreiz žargonā arī par jūras sētniekiem dēvētie bija ieradušies Rīgā no Tallinas, un nu jau viņu kuģi šūpojas pie muliņa Ventā. Viņus varētu godāt arī par jūru ārstiem, jo mīnas ir kā augoņi to dzīvajā organismā. Tā ir NATO pretmīnu sistēmas spēku Ziemeļeiropā (Mine Countermeasures Force Northen Europe) eskadra, kas ietilpst NATO ātrās reaģēšanas spēku sastāvā, multinacionāla vienība ar norvēģu, nīderlandiešu, vācu, britu un beļģu kuģiem. Septiņu kuģu eskadra, kuru kopējais sastāvs ir trīsdesmit virsnieku un divsimt ierindnieku no dažādām tautām, demonstrē labu savstarpējo sapratni un profesionālo sadarbību operācijās. Galvenais tās uzdevums ir nodrošināt visu NATO dalībvalstu militāro aizsardzību pret jūras mīnām, strādāt un trenēties, slīpēt kopējo sadarbību, lai sekmīgi veiktu uzdevumus. Tās darbības areāls ir visai plašs – Atlantijas okeāns, Ziemeļjūra, Īrijas jūra, Baltijas jūra, Vidusjūra.
Dzīlēs paslēpies karš
Mīnas var nodarīt milzīgus zaudējumus kuģniecībai. Tās apdraud jūrnieku dzīvības, tirdzniecības un zvejas kuģus, un akvatorijos, kuros notikusi aktīva karadarbība, dzelmē guļ tonnām bīstamo ragaiņu vai cita veida nāves nesēju. Baltijas jūras dibens arī ar tām nosēts, kaut gadā vidēji ap desmit tūkstošus no tām padara nekaitīgas. Otrajā pasaules karā lietoja peldošas kontakta tipa mīnas vai jūras dibena mīnas, kas detonēja no garām braucoša kuģa magnētiskajiem vai akustiskajiem viļņiem.
Foto: Andris Kļaviņš |
Pēc kara ūdeņus atmīnēja ar samērā
primitīvām metodēm. Kuģa pakaļgalā tauvā tika vilkts tralis,
aprīkots ar griešanas ierīcēm, kas pārgrieza peldošo mīnu enkuru
troses, vai arī tika modelēta garām braucoša kuģa
iedarbība.
Augstas precizitātes sonāra izgudrošana veicināja mīnu meklēšanas
jaunu attīstību. 1980.gadā ekspluatācijā nodotā “Hunt”
kategorijas pretmīnu sistēma sevī ietvēra vismodernākos
tralēšanas un meklēšanas tehniskos paņēmienus, jo savā darbā
izmantoja datortehnoloģiju. Problēma tā, ka mīnu konstruktori
izgudroja īpašas mīnas, kas paredzētas specifisku kuģu tipu
selektīvai iznīcināšanai. Eskadrā ietilpstošais britu Karaliskās
jūras kara flotes kuģis “Shoreham” ir viens no
visefektīvākajiem un modernākajiem mīnu meklētājiem pasaulē.
Tieši tāds kuģis spēj atrisināt šo problēmu, jo ir aprīkots ar
modernāko “Sandown” kategorijas mīnu meklēšanas sistēmu,
kuras pamatā ir visjaunākais sonārs datorizētai mīnu meklēšanai
un klasifikācijai dažādos dziļumos. Kad sonārs mīnu atradis, tiek
palaista tālvadības mīnu iznīcināšanas sistēma, kurai ir savs
sonārs, prožektori, manipulatori, kabeļu griezēji un citas
iekārtas. Tā spēj nest eksplozīvu lādiņu un pārsniegt ūdenslīdēju
ieniršanas dziļumu. Kuģis tika nolaists ūdenī 2001.gadā. Ekipāžā
ir pieci virsnieki un trīsdesmit ierindnieki.
Kopā ar labākajiem mīnu medniekiem
Mūsu kara jūrniekiem ir lieliska iespēja celt savu profesionālo meistarību kopējās mācībās ar vienu no pasaulē vislabāk trenētajām un tehnoloģijas ziņā apgādātākajām vienībām cīņai ar jūras mīnām. Vizītes Tallinā un Latvijas ostās ir daļa no divu nedēļu kopējām mācībām ar “Baltron” eskadru. Mācībās trenēs savietojamības un sadarbības spējas, tiks apgūta jaunākā taktika, procedūras un tehnoloģijas. Sadarbības treniņi plānoti arī manevrēšanā, sakaros un jūras kuģošanā. Tā būs laba prakse abām vienībām, jo sniegs iespēju apmainīties pieredzē, apmeklējot citus kuģus, iepazīties ar dažādu tehnoloģiju, vērot, kā tiek veiktas procedūras. Atliek vien piekrist komandierim Pēram Kartvetam, ka Baltijas kara kuģi, apvienoti “Baltron”, ir ļoti jauna flote un ir vajadzīgs laiks, lai tā sasniegtu augstu līmeni tik sarežģītā kara mākslā kā mīnu neitralizēšana. Bet, tā kā flote bija jāveido no jauna, jūrnieku profesionālais līmenis ir augsts, un šādas kopīgas mācības zem vienojošā NATO karoga ir garants turpmākai izaugsmei.
Andris Kļaviņš