"G–8 sanāksmes Okinavā 2000. gada komunikē"
Dokuments. Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses analīzes nodaļas ekscerpts.
Ieejot jaunā tūkstošgadē, mēs arī turpmāk būsim līderi novecojušo problēmu risināšanā un būsim atbildīgi par to, spersim stingrus soļus, atbildot uz jauniem izaicinājumiem. Mums jāķeras pie konfliktu un nabadzības ierosinātāju iznīcināšanas. Mums droši jāizmanto jaunās iespējas, ko mums sniedz jaunās informācijas tehnoloģijas un dzīves gudrības. Mums ir jāatzīst eksistējošās bažas globalizācijas sakarā un tajā pašā laikā jānodrošina maksimāls labums visiem. Visos savos pasākumos mums jābalstās uz fundamentāliem principiem un vērtībām kā uz pamatu daudz laimīgākai pasaulei XXI gadsimtā.
Mums jāizveido jaunas partnerattiecības ar valstīm, kuras neietilpst G–8, pirmkārt ar jaunattīstības valstīm, starptautiskajām organizācijām un pilsoņu sabiedrību, ieskaitot privāto sektoru un nevalstiskās organizācijas (NVO).
Mēs ceram, ka mūsu diskusijas Okinavā dos pozitīvu ieguldījumu ANO tūkstošgades galotņu sanāksmei, kas, kā tiek gaidīts, formulēs Ģenerālsekretāra ziņojuma stilā to vīziju, uz kuras balstīsies ANO, risinot jaunā gadsimta problēmas. Ar šo mērķi mēs turpināsim darbu ANO nostiprināšanā, darbaspēju un efektivitātes palielināšanā; mēs vēl joprojām esam pārliecināti, ka ANO, tai skaitā arī Drošības padomei, ir nepieciešamas reformas.
Pasaules ekonomikas attīstība šogad būs varena, un sevišķi mūs iedvesmo ekonomikas atdzimšanas tempi tajās valstīs, kas vislielākajā mērā cieta ekonomiskās krīzes dēļ.
Kaut arī pēdējā laikā vērojama pozitīva pasaules ekonomikas attīstība, mēs atzīstam, ka tas nav iemesls, lai nomierinātu sevi, jo globalizācijas process paātrinās, un ātrā informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izplatība ved uz fundamentālām ekonomikas pārmaiņām.
Ar nabadzību vislabāk cīnīties dzīvotspējīgā, mierīgā un demokrātiskā sabiedrībā, kas nodrošina visiem brīvību un iespējas ar atklātu, veiksmīgu ekonomiku un dinamisku privāto sektoru, ar tādu vadību un valsts iestādēm, kas atskaitās sabiedrībai un kam ir spēks.
Cīņai ar nabadzību ir nepieciešama vienmērīga ekonomiskā izaugsme ar stabiliem un plašiem pamatiem, kas tiek panākta, attīstot cilvēku prasmi un izvēles brīvību. Valdībai ir jāveido ekonomiskais un sociālais pamats plaša privātā sektora attīstīšanai. Mēs strādāsim ar jaunattīstības valstīm ar mērķi ieviest politiku, programmas un struktūras, kas dod iespēju cilvēkiem reāli uzlabot savu dzīvi.
Mēs apņemamies pievērst lielu uzmanību pasākumiem, lai nostiprinātu tirdzniecības potenciālu.
Mēs izmantosim perspektīvu pieeju, pievēršot lielu uzmanību tām valstīm, kuru valdība demonstrē uzticību tai rīcībai, kas palielina savas tautas labklājību, atskaitoties par resursiem un transparenti pārvaldot tos, kas paredzēti attīstības mērķiem. Labi koordinēta palīdzība nes labumu jaunattīstības valstīm, un mēs izskatīsim daudz efektīvākas metodes, lai uzlabotu šo koordināciju.