• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Putins nodarbojas ar kārtības ieviešanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 11.08.2000., Nr. 286/288 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9719

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Putins taisa nodokļu revolūciju"

Vēl šajā numurā

11.08.2000., Nr. 286/288

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Putins nodarbojas ar kārtības ieviešanu"

"Die Presse"

— 2000.08.04.

Krievijas prezidents no jauna formē savu komandu un grib rīkoties arī pret Jeļcina klanu.

Pēdējie notikumi Krievijas Aizsardzības ministrijas vadības līmenī — tika atlaisti seši ģenerāļi — varētu būt gaidāmās vēl lielākas tīrīšanas pazīme, sākot ar aizsardzības ministru Igoru Sergejevu un ministru prezidentu Mihailu Kasjanovu. Eksperti arī domā, ka saasinās cīņa par varu, kas jau vairākus mēnešus notiek starp Pēterburgas reformatoriem un Jeļcina klana interešu pārstāvjiem. Kā informē laikraksts "Segodņa", atsaucoties uz Putinam tuvām aprindām, vēlākais septembrī tiks atlaists ministru prezidents Mihails Kasjanovs. Dēļ tuvuma Jeļcina vadības elitei viņš kā premjers jau tūlīt pēc Putina stāšanās amatā bija tikai otrā izvēle. Par Putina vēlamajiem kandidātiem tika uzskatīti arvien varenākās Drošības padomes sekretārs Sergejs Ivanovs, kā arī vicepremjers un finansu ministrs Aleksejs Kudrins. Jau aizsardzības budžeta sadalīšana pagājušajā nedēļā Putinam deva iespēju parādīt savu varenību: nekavējoties bija jāaiziet sešiem ģenerāļiem.

Pēterburgas grupa

Par bruņošanās industriju atbildīgais Iļja Kļebanovs pieder pie Putina Pēterburgas grupas, kas Krievijas Ministru kabinetā arvien veiksmīgāk atbīda malā Jeļcina ēras veco slogu. Pēc ekspertu domām, līdz ar ģenerāļa Sitnova atlaišanu, kurš tiek uzskatīts par aizsardzības ministra Igora Ivanova protežē, ir skaitītas arī paša ministra dienas — arī viņš pieder pie vecā sloga. Viņam par armijas reformām ir citi uzskati nekā viņa sāncensim, ģenerālštāba vadītājam Anatolijam Kvašņinam, kura koncepciju atbalsta Kremlis. Tagad strīds par virzienu ir jāizšķir Nacionālajai drošības padomei. Vietējie gandrīz par drošu uzskata Sergejeva atlaišanu. Kā par viņa pēcteci runā par kādu civilpersonu: vai nu Kļebanovu, vai Andreju Kokošinu, kas deviņdesmito gadu sākumā bija viceministrs un Drošības padomes sekretārs.

 

"Ģimene" iejaucas joprojām

Putina mērķis ir pilnībā atbrīvoties no Jeļcina "ģimenes". Jeļcina meita Tatjana un prezidenta dienesta vadītājs Valentīns Jumaševs oficiāli gan ir no amatiem aizgājuši, taču viņu intereses tiek pārstāvētas joprojām, proti, ar tādiem Krievijas finansu lielajiem kā Aleksandrs Mamuts un Romans Abramovičs. Novērotāji domā, ka "ģimene" bieži "atšķaida" Putina lēmumus par reformām un tie zaudē substanci. Pat augsti Kremļa ierēdņi nedomā, ka tā varētu turpināties. "Segodņa" raksta, ka jaunās komandas galvenais uzdevums ir ar "īpašuma restrukturizācijas" palīdzību atgūt kontroli pār stratēģiski svarīgo uzņēmumu kapitālu. Šim mērķim kalpo arī rudenī gaidāmā tiesu reforma, kas paredz likvidēt saimnieciskās tiesas. Tomēr to kompetences nekādā gadījumā netiks nodotas vispārējām tiesām, bet jaunajām pārvaldes tiesām. Kā apgalvo "Segodņa", slepenā dienesta darbinieki un militāristi, kuri jau tagad uzturas prezidenta dienesta koridoros, svarīgu lomu spēlēs ne tikai jaunajā ministru kabinetā vien, bet arī Valsts padomē. Tā ir institūcija, kuras locekļus iecels vienīgi Putins. Lai gan Valsts padome konstitūcijā nav paredzēta, tai tiks nodotas svarīgākās Krievijas federālo subjektu palātas (Federācijas padomes — tulk.) kompetences.

Elke Vindiža

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!