• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Vai Baltkrievija virzās uz farsu?". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 11.08.2000., Nr. 286/288 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9724

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Ziemeļkorejas bārterdarījumi"

Vēl šajā numurā

11.08.2000., Nr. 286/288

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Vai Baltkrievija virzās uz farsu?"

"Neue Zūrcher Zeitung"

— 2000.08.04.

 

Opozīcija draud boikotēt parlamenta vēlēšanas.

15. oktobrī Baltkrievijā ir jānotiek parlamenta vēlēšanām, taču prezidenta Lukašenko pretinieki jau ir paziņojuši par boikotu, ja netiks izstrādāti godīgi vēlēšanu noteikumi. EDSO un ES aicina Lukašenko līdz vēlēšanām atlikušajā laikā sākt dialogu ar opozīciju, taču prezidents neizrāda nekādu gatavību to darīt.

Baltkrievijas prezidents Lukašenko ir trāpījis naglai uz galvas

"Šajā valstī ir tikai viens politiķis, un tas ir prezidents," viņš nesen teica, tiekoties ar lauksaimniecības pārstāvjiem. Lukašenko valsts tēva pozā, kas viņam ir iepatikusies, norāja zemniekus: par parādiem, par slikto ražu, par pārtikas līdzekļu trūkumu. Viņš teica, ka jau gadiem cenšoties viņiem galvā iedzīt vienu domu: "Aizmirstiet politiku, domājiet tikai par maizi." Viņš zākājās tā, it kā nezinātu, ka ļaunums slēpjas komandu ekonomikā, ka starptautiskās finansu organizācijas bez reformām naudu nepiešķir, ka valsts līdz ar neatzīto 1996. gada referendumu ir nonākusi politiskā izolācijā.

Opozīcijas prasības

Gadu pēc parlamenta vēlēšanām ir jānotiek prezidenta vēlēšanām. Baltkrievijas opozīcijas politiķi domā, ka vienas ir cieši saistītas ar otrām. Valsts vadītājam prezidenta vēlēšanu cīņa, acīmredzot, jau ir sākusies. Viņam, tāpat kā iepriekš, gan ir lielāks iedzīvotāju atbalsts nekā pārējiem politiķiem valstī, taču viņa popularitāte samazinās katastrofālā ekonomiskā stāvokļa dēļ. Lai saglabātu pašreizējās pozīcijas, viņam ir jāstrostē politiskie pretinieki. Tāpēc opozīcija vēlas boikotēt parlamenta vēlēšanas gadījumā, ja netiks ņemtas vērā tās četras prasības, kuras atbalsta arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO): jānodrošina parlamentam galvenā likumdošanas vara, kas pašreiz atrodas prezidenta rokās; vēlēšanu likums jāsaskaņo ar Eiropas standartiem; nedrīkst liegt opozīcijai piekļūšanu elektroniskajiem masu medijiem; jāizbeidz politiskā vajāšana, kā arī jāgarantē sapulču un uzskatu brīvība.

Tomēr ir jāšaubās, vai prezidents akceptēs šos noteikumus. Parlaments ir Lukašneko padevīgu deputātu sapulce, un tā pēdējā sesija jau ir beigusies, bet līdz oficiālajam vēlēšanu cīņas sākumam ir atlikušas vairs tikai dažas dienas. Tomēr opozīcijā valda vienprātība, ka Lukašenko jau ilgi ir kavējies demonstrēt politisko vēlēšanos sadarboties. Pagājušo rudeni tika panākta vienošanās par mediju neatkarību, taču Lukašenko to pa apkārtceļiem atcēla. Tā vietā prezidents sāka tā saucamo sociālās politikas dialogu, kurā piedalījās tikai viņam labvēlīgās partijas, veterānu klubi un strādnieku kolektīvi.

Amnesty International paustā kritika

Lukašenko tagad EDSO grib sarīkot alibi izrādi, nekautrējoties tajā pašā elpas vilcienā opozīciju nomelnot kā meļu un nodevēju bandu. Pēdējā "Amnesty International" ziņojumā ir teikts, ka stāvoklis ar cilvēktiesībām kopš 1999. gada Baltkrievijā ir pat pasliktinājies. Uzskatu un sapulču brīvība tiek ierobežota arvien vairāk. Režīma kritizētājiem ir jārēķinās ar draudiem, patvaļīgu apcietināšanu, negodīgiem tiesas procesiem un citām represijām.

Opozīcijas pārstāvji jau tagad parlamenta vēlēšanas nosoda kā farsu. Vēlēšanu komisijā opozīcija nav pārstāvēta, tā kā Lukašenko vēlēšanas var kontrolēt jau no paša sākuma. Kaut arī EDSO izdara spiedienu, opozīcija uz prezidenta pārvaldes piekāpšanos necer. (..) Arī Eiropas Savienība ir brīdinājusi Baltkrieviju no nedemokrātisku vēlēšanu sekām. Nesen uzmanību pievērsa ES Ārējās un drošības politikas pārstāvja Havjera Solanas telefonsaruna ar Lukašenko. Solana aicināja sarīkot godīgu, caurskatāmu un demokrātisku vēlēšanu procesu. Pretējā gadījumā, kā nesen draudēja ES, Minska riskē nonākt pilnīgā starptautiskā izolācijā. Vēl nav skaidrs, vai EDSO un Eiropas Padome nosūtīs starptautiskos novērotājus un tādējādi parlamenta vēlēšanām piešķirs pirmo leģitimāciju.

Iedzīvotāju atturīgā izturēšanās

Daži novērotāji uzskata: ja opozīcija boikotēs, tā zaudēs iespēju iegūt politisko ietekmi. Taču tā nevēlas bezdarbībā noraudzīties un vēlēšanu dienai ir izstrādājusi savu scenāriju. Tā plāno izdarīt aptauju iedzīvotāju vidū par savām četrām prasībām, sarīkot apaļo galdu ar krievu politiķiem un pat ar bijušo britu premjerministri Margaretu Tečeri, lai gan viņa par to vēl nezina. Opozīcijai ir jāatzīst, ka par spīti materiālajam postam, iedzīvotāji līdz šim nav bijuši gatavi atbalstīt lūzumu.

 

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!