• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Gadsimta atklājumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 11.08.2000., Nr. 286/288 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9742

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Hegemonijas nasta"

Vēl šajā numurā

11.08.2000., Nr. 286/288

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Gadsimta atklājumi"

"Subbota"

— 2000.07.28.

1961

Harvellā (Lielbritānija) uzstādīts pasaulē visspēcīgākais dators "Atlas", ko izmanto atomu pētnieki un meteoroloģiskais dienests. Pēc Čabija Čekera dziesmas "Twist" ASV nepieredzētu popularitāti gūst tvists.

 

1963

ASV pieņem likumu par vīriešu un sieviešu darba vienlīdzīgu samaksu. Amerikāņu fiziķi Gells–Mans un Georgs Cveigs neatkarīgi viens no otra izvirza pieņēmumu par jaunas elementārdaļiņas — kvarka — pastāvēšanu. Lielbritānijā aizliedz vienīgi komercnolūkos veidotas televīzijas programmas.

 

1965

Padomju smagā transportlidmašīna "AN–22" veic lidojumu ar 720 pasažieriem. Padomju kosmonauts Aleksejs Ļeonovs kosmiskā lidojuma laikā iziet no kuģa "Voshod–2" un pavada 20 minūtes atklātā kosmosā.

 

1966

Vatikānā likvidēta Inkvizīcijas pārvalde. Padomju kosmiskais aparāts "Luna–9" pirmoreiz vēsturē izdara mīksto nosēšanos uz Mēness virsmas. Džons Lenons paziņo, ka "The Beatles" kļuvis populārāks par Jēzu Kristu. Uz to atbildot, ASV Dienvidos un Vidējos Rietumos dedzina plates ar šīs grupas ierakstiem.

 

1967

Radīta trokšņu slāpēšanas sistēma "Dolby", ko lieto skaņas magnētiskajos ierakstos. Doktors Kristiāns Bārnards DĀR izdara pirmo sirds pārstādīšanas operāciju (pacients pēc operācijas nodzīvo 18 dienu). Lielbritānijā pieņem likumu par ceļu kustības drošību un sāk pārbaudīt autovadītāju dzēruma pakāpi ar respiratoru stobriņiem.

 

1968

Pasaulē pirmā virsskaņas pasažieru lainera padomju lidmašīnas "TU–144" pirmais demonstrācijas lidojums. Jauno reproduktīvo funkciju stimulējošo preparātu lietošana Lielbritānijā izraisa biežu dvīņu dzimšanu angļu sievietēm. M.Arnšteins rada vakcīnu pret meningītu. ASV feministes izjauc skaistumkonkursu "Mis America", protestējot pret to, kādā izskatā tajā jāuzstājas sievietēm.

 

1969

R.G.Edvardss no Kembridžas universitātes Anglijā pirmoreiz mākslīgi apaugļo cilvēka olšūnu. ASV notiek reaktīvā pasažieru lainera giganta "Boing–747" ("Jumbo") izsmēģinājuma lidojums. Divi padomju kosmiskie kuģi ("Sojuz–4" un "Sojuz-5") sekmīgi savienojas kosmosā. Minimodi nomaina maksimode — svārku un kleitu garums sasniedz potītes.

 

1970.

ASV kompānijas IBM speciālisti izgudro elastīgu magnētisku disku, kuru datoru īpašnieki var izmantot informācijas glabāšanai.

 

1962.gads. Silikona implants. ASV

Silikons ir silīciju saturošs organisks polimērs, Amerikāņu kompāniju "Dow Corning" un "General Electric" pētnieki vienlaikus iegūst šo materiālu, strādājot ar silīciju, lai radītu smagu sintētisko gumiju. Īpašu pielietojumu savam izgudrojumam viņi neredzēja: ja nu vienīgi no jaunā materiāla izgatavot "lēkājošas" bērnu rotaļlietas. Tālākās izstrādes noveda pie šķidrā silikona — želejas — radīšanas, un 1962.gadā "Dow Corning" bez lielas domāšanas sāka to ievadīt tieši sievietes ķermenī, izdarot krūšu palielināšanas plastiskās operācijas.

Ap jauno zinātnisko atklājumu sākās ažiotāža — efekts bija satriecošs. Sievietēm par to bija jāmaksā ar savu veselību. Izrādījās, ka lielas šķidrā silikona dozas injekcija (lai palielinātu krūtis par vienu izmēru, vajadzīgas apmēram divas glāzes) veicina savienotājaudu saslimšanu. Un galvenais — pati procedūra ir neatgriezeniska: kaitīgā viela uz visiem laikiem paliek sievietes ķermenī, ieaugot audos. Starp citu, privātdetektīvi noskaidrojuši, ka par šķidrā silikona postošo ietekmi uz organismu daudzas ķīmiskās kompānijas ar "Dow Corning" priekšgalā zinājušas jau 1965.gadā, taču klusējušas (ak, šī amerikāņu alkatība!). Beigu beigās cilvēku mīlošā sabiedrība aizliedza sievietēm krūtis piepumpēt ar silikonu, bet no kosmetoloģijas šo polimēru padzina pavisam. Tagad pieļaujamā norma nepārsniedz 5–6 mililitrus. Ar tādu dozu pietiek, lai likvidētu grumbas jebkurā sejas daļā un vēl paliek pāri, lai padarītu pilnīgākas lūpas.

 

1963.gads. Dzinēji uz gaisa spilvena. Zviedrija

Zviedru izgudrotāju Karlu Dālmanu bija pārņēmusi ideja radīt zālāju pļaujmašīnu, kurai nevajadzētu riteņu, jo tā "peldētu" uz gaisa spilvena. 1963.gadā viņš radīja savu pirmo "peldošā" dzinēja modeli, ko nosauca par "Flymo" (no "flying mower" — lidojošā pļaujmašīna). 1969.gadā "Flymo" kļuva par britu kompānijas "Electrolux" sastāvdaļu, un kopš tā laika tā ir Eiropā lielākā ar motoru darbināmu zālespļāvēju ražotāja. Bet radās "Flymo", pateicoties kuģim uz gaisa spilvena, ko elektronikas inženieris Kristofers Kokerels izgudroja 1956.gadā. Pirmais trīsarpustonnīgais kuģis SR–N1 tika nolaists ūdenī 1959. gada 30.maijā. Bet 1978.gadā pāri Lamanšas šaurumam sāka kursēt pasaules lielākais kuģis uz gaisa spilvena "Princese Anna".

 

1962.gads. Metāla kārbu atveramais gredzens. ASV

Piecdesmitajos gados, neraugoties uz to novitāti, alu kārbās pirka slikti: lai tiktu klāt saturam, bija vajadzīgs īpašs konservu nazis. 1962.gadā firma "Alcoa" ieteica ražotājiem jauna tipa kārbas ar gredzenu uz vāka: kad gredzenu atlieca atpakaļ, vāks atvērās. Tā paša gada oktobrī alus ražotājsabiedrība "Iron City Brewery" Pitsburgā pirmoreiz izlaida alus kārbas ar alumīnija atveramo gredzenu.

Pirmajiem atvērējgredzeniem sākumā bija viens trūkums: tie pavisam atdalījās kopā ar daļu vāciņa. Ražotāji pilnveidoja atvērēju, un tagad gredzens paliek pie vāciņa arī pēc kārbas atvēršanas. Jaunā tipa atvērēju sekmīgi sāka lietot arī citiem produktiem: tāpat atver sardīņu un cīsiņu konservus.

 

1964.gads. Minisvārciņi. Francija — Anglija

Minisvārciņu modi aizsāka 1964.gadā Parīzē parādītā franču modelētāja Andrē Kureža novatoriskā kolekcija. Kurežs modes dāmām piedāvāja pilnīgi tīras līnijas, kosmiskās ēras materiālus un krāsas. Plus īsi svārciņi kopā ar gariem zābakiem. Kaut arī minisvārciņi pirmoreiz tika parādīti Francijā, par īstu fenomenu tie kļuva "svingojošajā" Londonā: mini kustības vadību uzņēmās britu dizainere Mērija Kvanta.

Anglijā īsie svārciņi pamanījās mainīt pat apģērbu pārdošanas veidu: modes dāmas mini sāka iegādāties nevis lielajos universālveikalos, bet gan neatkarīgajās hipiju bodītēs Kingsroudā un Kārnebistrītā. Turklāt bērnu apģērbu Britānijā pārdeva bez nodokļa, bet no pieaugušo apģērba to atšķīra pēc svārku garuma. Ar mini atnākšanu šī atšķirība zaudēja jēgu, un 1965.gadā ieviesa jaunus noteikumus, par atskaites punktu ņemot krūšu izmēru. Kopš sešdesmitajiem gadiem minisvārciņi kļuva par katras sievietes garderobes neatņemamu sastāvdaļu, bet deviņdesmitajos gados franču dizainers Žans Pols Gotjē pamēģināja tos ieviest arī vīriešiem. Taisnība, mēģinājums izrādījās neveiksmīgs.

 

1964.gads. Sintezators. Krievija — ASV

Pasaulē pirmo skaņas sintezatoru jau divdesmitajos gados izgudroja krievu zinātnieks Ļevs Termens. Līdz revolūcijai viņš mācījās Pēterburgas universitātes elektronikas fakultātē un aktīvi nodarbojās ar čella spēli. Pēc tam, dienot Sarkanās armijas radiosakaru bataljonā, viņš izgudroja instrumentu, kas ieguva termenvoksa nosaukumu ("Termen Vox" — Termena balss). Daudzsološais amerikāņu fiziķis Robērs Mūgs, kas aizrāvās ar elektronisko mūziku, termenvoksus taisīja jau kopš 14 gadu vecuma. 1964.gadā, strādājot pie doktora disertācijas Kornellas universitātē, viņš audioinženieru konferencē Ņujorkā pirmoreiz demonstrēja savu sintezatora paraugu. Pēc cerīgā sākuma Mūgs izveidoja četras lielas skaņu ierakstu studijām domātas moduļversijas. Pēc koncerta Modernās mākslas muzejā Ņujorkā viņš visus savus sintezatorus piedāvāja pārdošanai, lai iegūtu naudu tālākiem pētījumiem.

Pirmais sintezatoru iegādājās Kits Emersons no grupas "Emerson, Lake and Palmer". Pēc tam "Beach Boys" Mūga sintezatoru izmantoja savā dziesmā "Good Vibrations", kura 1966.gadā kļuva par hītu numur viens. 1967.gadā Mūga instrumentu nopirka "The Beatles" un "The Rolling Stones"... un gadsimta beigās ar klaviatūras palīdzību spēlējamais elektroniskais sintezators bija kļuvis par tikpat pierastu instrumentu kā elektriskā ģitāra.

 

1970.gads. Vienreizējās lietošanas šķiltavas. Francija

Franču kompānija "Dupont", kas izlaida dārgas cigarešu šķiltavas, izstrādāja vienreizējas lietošanas šķiltavas "Cricket" tieši tajā brīdī, kad 1970.gadā to aprija sabiedrība "Gillette". "Gillette" paspārnē vienreizējās lietošanas šķiltavas "Cricket" veiksmīgi pārplūdināja Eiropas un Amerikas tirgu. Septiņdesmito gadu vidū ar tām sāka konkurēt šķiltavas "Bic", ko izlaida tāda paša nosaukuma lodīšu pildspalvu ražotājkompānija. Sāncenši cīnījās par pircēju līdz pat 1984.gadam, kad "Gillette" atzina savu sakāvi un pārdeva "Cricket" kompānijai "Swedish Match".

Sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses analīzes nodaļu

"LV" nozares redaktors GINTS MOORS

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!