prezidents izsludina šādu likumu:
Vispārīgie noteikumi
1) apaļie kokmateriāli — mizoti vai nemizoti koka stumbra nogriežņi, kuru garums pārsniedz vienu metru un
tievgaļa caurmērs — trīs centimetrus;
2) apjoms — koku vai apaļo kokmateriālu tilpums kubikmetros;
3) darījumi — darbības ar kokiem un apaļajiem kokmateriāliem, kas nodibina, groza vai izbeidz tiesiskās attiecības. Šis termins attiecināms arī uz apaļo kokmateriālu ieguvi vai izmantošanu, ja tos pēc apstrādes vai pārstrādes paredzēts izmantot darījumu veikšanai;
4) izcelsme — informācija darījumu apliecinošā dokumentā par koku ciršanas vietu un koku iepriekšējo īpašnieku vai tiesisko valdītāju vai par apaļo kokmateriālu iepriekšējo īpašnieku;
5) koki — koki, par kuriem saņemts ciršanas apliecinājums;
6) pagaidu uzglabāšanas vieta — viena vai vairākas vienā īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošas viena kalendārā gada cirsmas un tajās iegūto apaļo kokmateriālu nokraušanas vieta, kā arī tādu apaļo kokmateriālu nokraušanas vieta, kuru ieguvei nav nepieciešams koku ciršanas apliecinājums;
7) pastāvīgā uzglabāšanas vieta — vieta, kurā tiek uzglabāti apaļie kokmateriāli, kas paredzēti saimnieciskās darbības veikšanai, un kura nav pagaidu uzglabāšanas vieta;
8) personiskais patēriņš — apaļo kokmateriālu ieguve no īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošiem kokiem un to izmantošana īpašnieka vajadzībām, neveicot darījumus ar šiem kokmateriāliem vai no tiem iegūtajiem produktiem;
9) pieļaujamā novirze — maksimālais apaļo kokmateriālu apjoms, par kādu drīkst atšķirties faktiskais apjoms no uzskaitītā apjoma, ņemot vērā mērīšanas precizitāti.
(2) Personas, kuras veic darījumus ar kokiem vai apaļajiem kokmateriāliem, nosaka koku un apaļo kokmateriālu apjomu un veic uzskaiti šā likuma III nodaļā noteiktajā kārtībā.
(3) Ja koki vai apaļie kokmateriāli paredzēti personiskajam patēriņam, tos uzskaita šā likuma IV nodaļā noteiktajā kārtībā.
Koku un apaļo kokmateriālu apjoma noteikšana
(2) Latvijas nacionālā standarta obligātu piemērošanu nosaka Ministru kabinets.
(2) Akreditētas organizācijas slēdz profesionālās darbības riska (civiltiesiskās atbildības) apdrošināšanas līgumu (turpmāk —civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgums).
(3) Akreditācijas prasības organizācijām, kuras darbojas apaļo kokmateriālu uzmērīšanas jomā, kā arī minimālo summu, par kādu šīs organizācijas var slēgt civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumu, nosaka Ministru kabinets.
Koku un apaļo kokmateriālu uzskaites kārtība darījumos
(2) Ja koku ciršanas apliecinājumā norādītais koku un pēc šo koku ciršanas iegūto (neveicot darījumu) apaļo kokmateriālu apjoms atšķiras vairāk par pieļaujamo novirzi, tad faktiskais apjoms ir cirsmā iegūtais apaļo kokmateriālu apjoms.
(3) Pieļaujamā novirze ir 10 procenti no apaļo kokmateriālu uzskaitītā apjoma.
(2) Informāciju par pārdoto koku un apaļo kokmateriālu apjomu meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs pievieno saimnieciskās darbības pārskatam. Pārskatu iesniedz Valsts meža dienestam Meža likumā noteiktajā kārtībā.
Personiskajam patēriņam izmantojamo apaļo kokmateriālu uzskaites kārtība
(2) Meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs veic personiskajam patēriņam iegūto apaļo kokmateriālu uzskaiti, norādot faktiski iegūto apaļo kokmateriālu apjomu, koku sugu, to ieguves vietu un izmantošanas mērķi.
(3) Datus par personiskajam patēriņam izmantoto apaļo kokmateriālu apjomu meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs pievieno saimnieciskās darbības pārskatam. Pārskatu iesniedz Valsts meža dienestam Meža likumā noteiktajā kārtībā.
Atbildība par likuma pārkāpumiem, zaudējumu atlīdzināšana, uzraudzība un kontrole
(2) Ja pagaidu vai pastāvīgajā uzglabāšanas vietā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēts, ka koku vai apaļo kokmateriālu faktiskais apjoms ir mazāks par uzskaitīto apjomu un starpība pārsniedz pieļaujamo novirzi, maksājama soda nauda. Starpību, par kuru jāmaksā soda nauda, aprēķina, no uzskaitītā apjoma atņemot faktiskā apjoma un pieļaujamās novirzes summu. Soda naudas likme ir 0,1 minimālā mēnešalga par katru aprēķinātās starpības kubikmetru. Soda nauda ieskaitāma valsts budžetā.
(3) Ja pagaidu vai pastāvīgajā uzglabāšanas vietā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēts, ka apaļo kokmateriālu faktiskais apjoms ir lielāks par uzskaitīto apjomu un starpība pārsniedz pieļaujamo novirzi, šai starpībai atbilstošie kokmateriāli tiek izņemti. Starpību aprēķina, no faktiskā apjoma atņemot uzskaitītā apjoma un pieļaujamās novirzes summu. Apaļie kokmateriāli atzīstami par ātri bojājošos mantu.
Likums Saeimā pieņemts 2004.gada 16.decembrī.