• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Oslo atkal ir Eiropas dārgākā pilsēta". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 22.08.2000., Nr. 296/297 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9953

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Pagānisms"

Vēl šajā numurā

22.08.2000., Nr. 296/297

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Oslo atkal ir Eiropas dārgākā pilsēta"

"Aftenposten"

— 2000.07.27.

 

Oslo ir Eiropas virsotnē kā pilsēta ar visaugstāko iztikas minimumu. Pēc "Ekonomista" pētījumiem, Oslo tagad ir dārgāka par Londonu, Ņujorku un Cīrihi.

Norvēģijas galvaspilsēta ir piektā dārgākā pilsēta pasaulē, pēc Tokio, Kobes, Honkongas un Taškentas. "Ekonomista" ("The Economist Intelligence Unit") sešu mēnešu pētījums atkal dod Oslo godu saukties par Eiropas dārgāko pilsētu. Agrākajos gados Cīrihe apsteidza mūs un ar Parīzi mēs bijām vienādā līmenī.

Veiktais pētījums salīdzina cenas un produktus 127 pasaules pilsētās. Cenu sarakstā ietilpst pārtikas un saimniecības preces, alkohols, tabaka, drēbes, telefons, elektrība, ūdens nodoklis, brīvā laika aktivitātes (CD cenas un labākās teātra biļetes), mājsaimniecība un transports. Šis pētījums tika veikts, lai sniegtu uzņēmumiem pārskatu par to, cik izmaksā etablēšanās dažādās pasaules malās. Dzīvesvietu cenas neietilpst šinī sarakstā.

Grēte Horntveda no Biznesa un pilsētas attīstības padomes uzskata, ka iztikas minimums viens pats nav noteicošais uzņēmumu dibināšanā jaunā vietā.

— Pētījumi parāda, ka svarīgākais ir tuvums tirgum. Bizness neplūst uz Budapeštu, kaut arī tā ir Eiropas lētākā pilsēta. Lai arī Londona ir dārga, tā pastāvīgi piesaista sev jaunus uzņēmumus. Diemžēl, Oslo nav ne lēta, ne tuva, un es domāju, ka uzņēmumi neskries šurp, ja arī Oslo kļūs lētāka, — saka Horntveda.

Pēc "Ekonomista" pētījumiem, pēdējo 12 mēnešu laikā relatīvais iztikas minimums tā saucamajā eiro zonā ir dramatiski krities. Vājais eiro ir bijis iemesls, kālab dzīvot Minhenē tagad ir tikpat lēti kā Kairā vai Abidžanā. Dublina tagad ir lētāka nekā Laosa un Dubai. Parīze, kas ir visdārgākā pilsēta eiro—zonā, tagad ir noslīdējusi līdz 12. vietai. Pirmo reizi kopš 1991. gada šī pilsēta neietilpst pirmo desmit dārgāko pasaules pilsētu sarakstā. Eiropas lētākā pilsēta pašlaik ir Budapešta, un tās iztikas minimums ir mazāks nekā puse Ņujorkas minimuma.

— Vai tas nerada problēmas tūrismam, ka Oslo ir tik dārga?

— Viņi brauc šurp tā vai tā. Šogad tūrisms ir mazliet apstājies, agrāk ir gājis visādi. Sadarbojoties ar "Oslo Promotion", mēs esam sākuši tūrisma izpēti, lai tādējādi iegūtu labāku informāciju par to, kas piesaista cilvēkus Oslo, — stāsta Horntveda.

Viņa akcentē, ka vājais eiro labi izskaidro Eiropas valstu pakārtojumu.

— Tā kā mēs nepiedalāmies šajā sadarbībā, tad nonākam saraksta sākumā. Mums ir augsts iztikas minimums un augsts labklājības līmenis. Te sava loma ir arī tādiem faktoriem kā pārtikas PVN, alkohola nodoklim un augstajām algām, ko Oslo komūna nevar ietekmēt. Un tajā pašā laikā ir jāpiemin, ka atšķirība starp pilsētām nav nemaz tik liela, — saka Horntveda.

Kopš 1991. gada dārgākās pasaules pilsētas ir bijušas Tokio un Osaka. Spēcīgā jena ir bijusi iemesls, kālab abas pilsētas atrodas pirms Honkongas, kas joprojām turas 3. vietā par spīti negatīvajai inflācijai. Spēcīgais dolāra kurss ir nolicis ASV pilsētas saraksta sākumā. Ņujorka paliek visdārgākā ASV pilsēta, tai seko Čikāga un Sanfrancisko.

Gabonas galvaspilsēta Libreville patur savu gandrīz neapstrīdāmo pozīciju kā Āfrikas dārgākā pilsēta, lai arī vietējā valūta CFA ir cieši saistīta ar eiro. Pagājušā gada NATO gaisa uzbrukuma vieta Belgrada ir veikusi vislielākās izmaiņas — no 105. vietas uz 19.

Silje Bergravs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!