"Ko gatavo Miloševičs?"
"Die Welt"
— 2000.08.08.
"Miloševičs ir spēcīgāks nekā jebkad agrāk, jo viņam nav ko zaudēt.
Vēlēšanu cīņa ir drudžains skrējiens uz mērķa datumu — 24. septembri: Slobodans Miloševičs savu diktatūru grib padarīt absolūtu, liekot sevi prezidenta amatā ievēlēt tieši tautai.
Šķiet, ka politiskā vide tvērienam pēc totālas virskundzības ir izdevīga. Kari un sakāves, sankcijas un propaganda iedzīvotājus ir nogurdinājuši un padarījuši piekāpīgus un apātiskus. Opozīcija joprojām ir sašķelta: tā nespēj vienoties par kopēju kandidātu. Acīmredzot šoreiz būs divi — un abi bez izredzēm.
Miloševiča pozīcijas ir spēcīgākas nekā jebkad agrāk, taču noteikti ne pašas par sevi. Pēdējais Eiropas diktators Miloševičs ir iedzīts stūrī, un viņam apkārt ir jauni, gan nenobrieduši, bet dinamiski demokrāti. Pēc četriem zaudētiem kariem valsts ir sašķelta. Serbu identitātes un ideoloģijas sirds Kosova vairs neatrodas viņu kontrolē, bet de facto ir Rietumu protektorāts. Mazā autonomā republika Melnkalne, lai gan formāli, vēl ir Dienvidslāvijas sastāvā un nav tālu no atdalīšanās.
Miloševiča varas sala kļūst arvien mazāka un mazāka. Kas viņam atliek? Iespējams, uzbrukums pārsvarā ungāru apdzīvotajai Vojevodinai Serbijas ziemeļos, vēl viens konflikts atlikušās impērijas nomalē, lai novērstu uzmanību no katastrofālā stāvokļa valsts iekšienē. Militārās vienības tiek koncentrētas arī pie Melnkalnes robežas, draudošs žests, kas ātri var novest līdz izmisuma akcijām un ievilkt valsti bojā ejas skurbumā. Aizbildinoties ar cīņu pret Rietumu spiegiem un teroristiem, tiek apcietināti starptautisko organizāciju darbinieki. Miloševičam vairs nav ko zaudēt. Tas viņu padara ļoti bīstamu vairāk nekā viss pārējais. Ir jārēķinās ar to, ka viņš darīs visu, lai 24. septembrī visu varu Dienvidslāvijā saņemtu savās rokās un ka viņam šī mērķa sasniegšanai neviena cena neliksies par augstu. Šķiet, ka jauns karš Dienvidslāvijā nav izslēgts.
Katja Riderbuša