"Rudens sadursme"
"Versija"
— 2000.08.08./14.
Par nākamo Krievijas premjeru kļūs Sergejs Ivanovs.
Pašreizējais Krievijas Drošības padomes vadītājs Sergejs Ivanovs, pēc visām pazīmēm spriežot, oktobrī vai novembrī kļūs par Krievijas premjerministru. Turklāt mūsu ziņu avoti pieļauj, ka iecelšana var notikt pat agrāk. Rodas jautājums, kādēļ no amata atstādinās Mihailu Kasjanovu, kas nav pieļāvis gandrīz nevienu kļūdu? Izrādās, ka to visu diktē politiska nepieciešamība.
Līdz pat šim brīdim Kremlis ir balansējis starp diviem spēkiem. No vienas puses — tie ir liberāļi, kas cenšas turpināt ekonomiskās reformas. Tieši viņiem pateicoties, valdība jau pieņēmusi jauno ekonomisko programmu, Dome apstiprinājusi jauno nodokļu kodeksu, bet vicepremjers Kudrins iesniedzis liberālu 2001.gada budžetu.
No otras puses — tie ir spēka struktūru pārstāvji, kuri grib ieviest kārtību valstī, un šajā sakarā viņus atbalsta lielākā daļa iedzīvotāju. Lai ieviestu kārtību, Maskava jau uzsākusi cīņu vairākās frontēs. Tas ir karš Čečenijā, karš ar oligarhiem, gubernatoriem un "oligarhiskajiem" masu informācijas līdzekļiem. Iznācis paradokss, jo kārtības ieviešana ar spēka metodēm iedzīvotājiem nekādi neasociējas ar liberālām reformām.
Kremlis iesaistījies karadarbībā, kurā tam pēc idejas ir tikai jāuzvar. Pretējā gadījumā tā būs pilnīga izgāšanās. Varas orgānu rīcība jau radījusi opozīciju. Tā ir gan Federācijas padome, gan valsts aizvainotie oligarhi. Pilnīgi acīm redzams, ka tikai laika jautājums ir Kremlim opozīcijā esošo spēku konsolidācija. Pašlaik viņi ir apstulbuši un krituši panikā. Taču jau vistuvākajā laikā opozīcija izkļūs no šis prostrācijas kaut vai pašsaglabāšanās dēļ. Atradīsies marionešu vadītāji, piemēram, tas pats Boriss Berezovskis, bet pēc tam var parādīties jauni harismātiski līderi, piemēram, Ņikita Mihalkovs. Līdz rudens vidum pretkremļa opozīcija izveidosies pilnīgi, balstoties uz milzīgajiem gubernatoru un oligarhu resursiem.
Ko viņiem pretī var likt Kremlis? Sabiedriskā doma tiks izveidota, bet par pamatu kļūs spēka struktūras. Un valsts galvam būs svarīgs to atbalsts. Bet spēka struktūru pārstāvji, uz kuriem balstīsies varas orgāni, organiski nepieņem liberāļus un "ģimenes" pārstāvjus, pie kuriem tiek pieskaitīts arī premjers Kasjanovs. Šie cilvēki viņiem absolūti nav vajadzīgi. Tādēļ, jo spēcīgāk sāks izkristalizēties opozīcija, jo stiprāk un stingrāk darbosies spēka struktūras un apmaiņai pret atbalstu izvirzīs noteiktas prasības.
Spēka struktūru un oligarhu sadursme ir neizbēgama. Tam pašam Gusinskim un Berezovskim būtībā jau vairs nav ko zaudēt. Bet, piemēram, Aļekperovs, Hodorkovskis, Potaņins un citi pagaidām vēl šaubās, vai viņiem ir vērts konfliktēt ar valsts varu. Viņus pagaidām vēl nav pametusi pārliecība, ka viņi jebkurā gadījumā spēs vienoties ar Kremli. Pirmie divi jau vairs ne par ko nevienosies un agri vai vēlu sapulcinās ap sevi visus neapmierinātos. Viņiem pretimstāvošais spēks grupējas ap Drošības padomi, ko vada Sergejs Ivanovs. Tie ir arī Viktors Čerkesovs un Georgs Poltavčenko, un Nikolajs Patruševs. Bet tieši Ivanovs, kā uzkata mūsu avoti, vadīs šo grupējumu. Kā runā zinoši cilvēki, tas notikšot tādēļ, ka Ivanovs intelektuālo un personisko īpašību ziņā ievērojami pārspēj pārējos un bauda pilnīgu Kremļa uzticību.
Pēdējā laikā ar to cilvēku pūliņiem, kuri, iespējams, izsaka Drošības padomes intereses, sākusies kampaņa pret Kasjanovu un valdības locekļiem. Viss internets piepildīts ar kompromitējošiem materiāliem, turklāt zinātāji apgalvo, ka tādas negatīvu materiālu koncentrācijas vēl nekad nav bijis. Sastopami arī kompromitējoši materiāli, kas vērsti personiski pret Mihailu Kasjanovu. Turklāt PR speciālisti uzsver, ka tādi ievērojami šīs nozares speciālisti kā Andrejs Vavilovs vai Aleksandrs Ļebedevs nav saistīti ar šo materiālu parādīšanos. Parādījušies jauni cilvēki, kuru agrāk nebija.
Kā apgalvo speciālisti, par jaunā viļna PR pārstāvju tuvāko mērķi var kļūt valdības aparāta vadītājs Igors Šuvalovs. Runā, ka par viņu tiek gatavota vesela kaudze kompromitējošo materiālu. Te tiks ņemta vērā arī baumas, ka Šuvalova ģimene dzīvojot Anglijā. Var sabiedrībai atgādināt arī par Šuvalova ciešo draudzību ar Abramoviču un vairākiem pazīstamiem biznesmeņiem. Viss tas padara Šuvalovu par visvieglāk ievainojamo figūru, pēc tam tiks sagatavots atbilstošs ziņojums un... Termiņu ziņā tas var sakrist ar Kremļa un izveidojušās opozīcijas sadursmes sākumu. Spēka struktūras līdz tam laikam būs sakrājušas pietiekami daudz spēka, lai pamēģinātu gāzt "ģimenes" atbalstīto valdību un tās priekšgalā noliktu savu līderi — Sergeju Ivanovu.
Starp citu, Ivanova kandidatūra uz premjerministra posteni tika izskatīta jau šā gada maijā, kad veidojās jaunais kabinets. Taču tad jaunajam valsts līderim vēl bija saistības pret "ģimeni". Rudens raundā Sergejam Borisovičam būs daudz lielākas izredzes. Un nav šaubu, ka Ivanova kandidatūra tiks apstiprināta. Domē "lāči" viņu noteikti atbalstīs, viņš ir tuvs arī komunistiem.
Dabiski, ka jaunajā kabinetā liberāļiem vietas neatradīsies. Tāda valdība stingri apspiedīs oligarhus, atteicot viņiem ekonomiskas priekšrocības, veidojot pašai savu finansu slāni. Nav šaubu, ka, šādam spēku samēram pastāvot, būs atrisināts arī prezidenta administrācijas vadītāja Aleksandra Vološina jautājums. Aleksandrs Staļjevičs pašlaik nodarbināts ar savu politisko izdzīvošanu un pat nemēģināja palīdzēt Borisam Berezovskim viņa cīņā pret valsts varu. Kā apgalvo mūsu avoti: "Vološins ir gudrs cilvēks, viņam ir rezerves lidlauki. Viņam ir kurp iet."
Pjotrs Prjaņišņikovs