• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
PHARE nauda Vērtspapīru tirgus komisijai. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 23.08.2000., Nr. 298/299 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9999

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

23.08.2000., Nr. 298/299

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

PHARE nauda Vērtspapīru tirgus komisijai

Dace Grūberte, Starptautisko palīdzības programmu koordinācijas pārvaldes informācijas koordinatore, — "Latvijas Vēstnesim"

Lai atvieglotu Latvijas finansu tirgus integrāciju Eiropas Savienībā un vienlaicīgi stiprinātu viena no šī tirgus "aktiera" — Vērtspapīru tirgus komisijas (VTK) — darbību, pagājušā gada septembrī tika uzsākts PHARE tehniskās palīdzības projekts Vērtspapīru tirgus komisijas attīstības atbalstam. Šis ir PHARE 1997. gada programmas publisko finanšu sadaļas projekts. Tā kopējais finansējums ir 350 tūkstoši eiro.

Ekonomikas attīstībai vajadzīgs spēcīgs kapitāla tirgus

"Gadu ilgā PHARE projekta aktivitātes virzītas uz to, lai tiktu izveidots labi regulēts un pārraudzīts vērtspapīru tirgus, kā arī harmonizēta Latvijas un ES uz vērtspapīru tirgu attiecinātā likumdošana," tā projekta mērķi raksturoja SPPKP Ārvalstu palīdzības nodaļas vadītāja vietnieks Andris Kužnieks.

1997. gadā, piešķirot līdzekļus VTK projektam, tika atzīts, ka šis ir "vājākais" segments Latvijas kapitāla tirgū, un tāpēc tā stiprināšanai veltāma īpaša uzmanība. VTK tolaik bija jauna institūcija, līdz ar to bez vērtspapīru tirgus regulācijas noteikumu ieviešanas bija jādomā arī par institūcijas stiprināšanu, izglītojot darbiniekus un piesaistot kvalificētus ekspertus, kuri strādājuši līdzīgās institūcijās Rietumeiropā.

Kā atzīst projekta konsultants no Vācijas Udo Filips, lai nodrošinātu Latvijas ekonomikas izaugsmi, ir jāfinansē šeit esošie uzņēmumi. To iespējams veikt divos veidos – izsniedzot kredītus vai finansējot uzņēmumu pamatkapitālu. Lai īstenotu otro iespēju, nepieciešams pilnveidot kapitāla tirgu, panākot, ka šis tirgus tiktu uzraudzīts un kontrolēts. Labi zināms, ka gan vietējie, gan starptautiskie investori savus līdzekļus labprāt iegulda tikai "caurskatāmos" tirgos un tirgos ar godīgiem spēles noteikumiem.

Kapitāla tirgus uzraudzības kvalitāte ir dinamiska tirgus attīstības stūrakmens. Tas ir viens no galvenajiem apsvērumiem, kāpēc PHARE programmas ietvaros tiek sniegta palīdzība VTK. Uzraudzības sistēmas attīstība ir ekonomikas attīstības pakāpes indikators.

Pēc U. Filipa domām, kapitāla tirgus attīstībai Latvijā bijis entuziasma pilns sākums, taču privatizācijas dēļ aktivitāte rimusi, un tāpēc šobrīd atkal ir parādījusies nepieciešamība palielināt ieguldījumus uzņēmumu pamatkapitālā, aktivizējot tirdzniecību Rīgas Fondu biržā. Projekta pamatā ir princips, ka Fondu biržas nodomiem kapitāla piesaistē, tirgus dalībnieku mērķiem un rīcībai, kā arī VTK darbības ietvaram un instrumentiem ir jābūt savstarpēji saskaņotiem.

Projekta aktivitātes — likumdošanas saskaņošanai un darbinieku izglītošanai

Projekta divas galvenās komponentes ir VTK attīstības veicināšana, kā arī Latvijas kapitāla tirgu regulējošās likumdošanas saskaņošana ar ES direktīvām. Projekta ietvaros tajā iesaistītās puses tiek iepazīstinātas ar tā būtību un izvērtēta turpmākās likumdošanas saskaņošanas nepieciešamība.

Viens no galvenajiem virzieniem ir Latvijas kapitāla tirgus likumdošanas saskaņošana ar ES normām. Konstatēts, ka vislielākie labojumi jāveic likumā "Par vērtspapīriem", par ko Saeimā jau notikušas debates. Likumā jāiestrādā normas par "insaideru " tirdzniecību, kā arī "insaideru" darījumu konstatēšanas un sodīšanas sistēma. To galvenais mērķis — padarīt darījumus vērtspapīru tirgū "caurskatāmus" un godīgus.

Plānots pārskatīt arī likumu par investīciju fondiem. Būtiska nozīme ir investoru aizsardzībai, jo investoram ir tikai netieša ietekme uz to, kas notiek ar viņa ieguldīto naudu. Šī ietekme ir mazāk tieša, nekā pērkot akcijas, un tāpēc ir izvirzāmas papildu prasības šī tirgus segmenta regulācijai. Projekta ietvaros tiek diskutēts arī par uzņēmumu kapitālpietiekamības problēmu — vienu no galvenajiem uzņēmumu stabilitātes kritērijiem.

U. Filips pauda uzskatu, ka Latvija atrodas relatīvi labā situācijā, jo šeit notiek Latvijas likumdošanas saskaņošana ar ES likumdošanu. Tas ļauj vieglāk izprast, kas ir vajadzīgs. Otra svarīga lieta — daļa šīs likumdošanas jau ir ieviesta.

Personālsastāva apmācība un darba efektivitātes celšana ir otrs svarīgs projekta uzdevums. Tādēļ, lai sekmētu VTK personālsastāva attīstību, projekta ietvaros tiek rīkoti apmācības semināri, darba grupas, kā arī organizēti pieredzes apmaiņas braucieni. Konkursā par tiesībām veikt apmācības darbus uzvarēja vācu kompānija "Bankakademie". VTK projektam dažādos laika periodos piesaistīti 7 eksperti no Vācijas un Anglijas, kā arī vietējie speciālisti, kuri seko līdzi tam, lai likumu izmaiņas būtu saskaņotas ar Satversmi un nacionālo tiesību sistēmu.

PHARE VTK atbalsta projekts noslēgsies augusta beigās. Līdzīgi projekti ir veikti arī Čehijas Republikā, kā arī vairākās citās valstīs. Pēc U. Filipa domām, salīdzinot ar citām valstīm, Latvija likumdošanas ziņā ir relatīvi labā situācijā, kas savukārt rada labus priekšnoteikumus šī PHARE projekta īstenošanai un nodrošina veiksmīgu turpmāko VTK un kapitāla tirgus attīstību.

Projekta sagaidāmie rezultāti:

• ieviest efektīvāku darbinieku politiku;

• apmācīt darbiniekus gan par vispārīgiem, gan specifiskiem ar kapitāla tirgus uzraudzību saistītiem jautājumiem;

• pilnveidot dokumentu procedūras;

• sagatavot rekomendācijas VTK IT sistēmu uzlabošanai;

• pastiprināt VTK darbību sabiedrisko attiecību jomā;

• sagatavot vadlīnijas VTK pārejai no valsts budžeta uz pašfinansējumu;

• pabeigt dokumentu paketes sagatavošanu otrā līmeņa direktīvu ieviešanai nacionālajā likumdošanā, kā arī pastiprināt pirmā līmeņa direktīvu ieviešanu.

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!